Νίκησε με… 9 η Νιουκάστλ, μοιρασιά για Μπέρνλι και Μπράιτον

Παίζοντας με δύο παίκτες λιγότερους στο τέλος, η Νιουκάστλ επιβλήθηκε 3-2 της Σαουθάμπτον, την ώρα που Μπέρνλι και Μπράιτον έμεναν στο 1-1.

Μπορεί να τη βρήκε επηρεασμένη από την εννιάρα στο Μάντσεστερ, ωστόσο η Νιουκάστλ ζορίστηκε, παίζοντας μέχρι και με εννέα παίκτες, για να νικήσει τελικά με 3-2 την Σαουθάμπτον. Στο δε «Τερφ Μουρ», Μπέρνλι και Μπράιτον έμειναν στο 1-1.

Οι «ανθρακωρύχοι» πήραν γρήγορα προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη σε ισάριθμες ασίστ του Σεν Μαξιμέν.

Πρώτα, στο 16’, έκανε πολύ ωραία προσπάθεια από τα αριστερά και έδωσε στον Γουίλοκ για το 1-0 και δέκα λεπτά αργότερα, σέρβιρε στον Αλμιρόν το 2-0, με το σουτ του τελευταίου να κοντράρει και στον Μπέντναρεκ.

Οι «άγιοι» μπήκαν ξανά στο ματς με τον Μιναμίνο να σκοράρει στο ντεμπούτο του στο 30ο λεπτό. Παρ’ όλα αυτά, ο Αλμιρόν έδωσε ξανά αέρα δύο γκολ στους γηπεδούχους, σκοράροντας στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με εκπληκτικό γκολ του Γουόρντ-Πράουζ, ο οποίος νίκησε τον Ντάρλοου με απευθείας χτύπημα πέναλτι στο 48’ για να κάνει το 3-2!

Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Χέντρικ και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με εννέα λόγω τραυματισμού του Σαρ – την ώρα που δεν είχε μείνει άλλη αλλαγή για τον Στιβ Μπρους!

Εντούτοις, το 3-2 δεν άλλαξε, με τη Νιουκάστλ να πανηγυρίζει τη νίκη και να ξεφύγει στο +11 από την επικίνδυνη ζώνη.

Την ίδια ώρα, Μπέρνλι και Μπράιτον έμεναν στο 1-1 στο «Τερφ Μουρ». Οι «γλάροι» πήραν το προβάδισμα με τον Ντανκ στο 36ο λεπτό, ωστόσο οι «κλάρετς» πήραν τον βαθμό με γκολ που σημείωσε ο Γκούντμουντσον στο 53’.

Οι δύο ομάδες παραμένουν σε απόσταση ασφαλείας από την τελευταία τριάδα, στο +9 η μεν και στο +11 η δε.

Πηγή: sport-fm.gr

The post Νίκησε με… 9 η Νιουκάστλ, μοιρασιά για Μπέρνλι και Μπράιτον appeared first on Thema Sports.

Οι ΗΠΑ καταρρίπτουν το αφήγημα Τατάρ - Δίνουν χρόνο στην αποστολή της Ολγκίν

Οικονομικές επιπτώσεις στην Κύπρο από την επίθεση του Ιράν στο Ισραήλ: Οικονομολόγος αναλύει στο «Τ» τα σενάρια

Καύσιμα: Εντός δεκαημέρου νέα αύξηση - Πώς θα επηρεάσει τις τιμές η κρίση στη Μέση Ανατολή - Φόβοι για €2 η βενζίνη

Μαρίνα Σάττι: Τι δήλωσε η ομάδα της για την ελληνική συμμετοχή και το μήνυμα της τραγουδίστριας

Εντόπισαν 113 κροτίδες σε οικία ανήλικου στη Λευκωσία - Αναμένεται να κληθεί για ανάκριση - Φωτογραφία

LIVE - Νετανιάχου: «Θα χτυπήσουμε έξυπνα το Ιράν...θα ενημερώσουμε τις ΗΠΑ»

Ο πρωθυπουργός Μπενιαμίν Νετανιάχου ανέφερε πως το Ισραήλ θα επιτεθεί εκ νέου στο Ιράν μετά την απάντηση του δεύτερου στο φονικό χτύπημα στο ιρανικό προξενείο στη Συρία. Η είδηση μεταφέρθηκε από το κρατικό τηλεοπτικό δίκτυο Kan και αναφέρει πως θα έχουν ειδοποιηθεί οι σύμμαχοι του Ισραήλ, για να λάβουν αντίμετρα από πιθανή απάντηση του Ιράν. Οι ΗΠΑ απέκλεισαν το ενδεχόμενο να συμμετάσχουν σε οποιαδήποτε ισραηλινή αντεπίθεση κατά του Ιράν, ενώ το πολεμικό υπουργικό συμβούλιο του Ισραήλ δεν έλαβε απόφαση σχετικά με το τι μέτρα θα λάβει ως απάντηση στην επίθεση της Τεχεράνης. Το ThemaOnline σας μεταφέρει όλες τις εξελίξεις