Άνετη πρόκριση για Γιουβέντους, αποκλεισμός-σοκ για Ρόμα, αγχώθηκε η Αταλάντα

Θέση στους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας έκλεισε η Γιουβέντους! Η κορυφαία ομάδα του ιταλικού ποδοσφαίρου, που τα τελευταία χρόνια μονοπωλεί τους τίτλους, νίκησε 2-0 την Τζένοα σε νοκ άουτ ματς και πέρασε στα προημιτελικά.

Η δουλειά των «μπιανκονέρι» έγινε πιο εύκολη λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όταν στο 42’ ο Ντιμπάλα άνοιξε το σκορ.

Το τελικό 2-0 το διαμόρφωσε το άλλο «βαρύ χαρτί» της επίθεσης της, με τον Ιγκουαΐν να βρίσκει δίχτυα στο 76’.

Πλέον, στα προημιτελικά την περιμένει σπουδαίο ντέρμπι, τουλάχιστον θεωρητικά, αφού διασταυρώνεται με τη συμπολίτισσα και «μισητή» Τορίνο.

Πέταξε εκτός Κυπέλλου την Ρόμα η Τορίνο!

«Βόμβα» στο Κύπελλο Ιταλίας, με την Ρόμα να γνωρίζει την εντός έδρας ήττα από την Τορίνο (1-2) και να μένει εκτός προημιτελικών!

Βόμβα στο Κύπελλο Ιταλίας!

Η Τορίνο με φοβερή εμφάνιση μέσα στο «Ολίμπικο» επικράτησε 2-1 της Ρόμα και την πέταξε εκτός της συνέχειας, με την «γκρανάτα» να προκρίνεται στα προημιτελικά της διοργάνωση!

Η ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς ήταν άριστα στημένη στον αγωνιστικό χώρο και με την συμπλήρωση 40 λεπτών πάγωσαν το «Ολίμπικο».

Ο Ντε Σιλβέστρι πήρε το ριμπάουντ μετά την επέμβαση του Σκορούπσκι και με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε ο Εντέρα με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Μπερενγκέρ να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του στο 73’.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Τζέκο αστόχησε σε πέναλτι και η Ρόμα έχασε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς, με τον Σικ να μειώνει πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Ωστόσο, οι «τζιαλορόσι» δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ που θα τους… έσωζε και θα έστελνε το ματς στην παράταση και έμειναν εκτός συνέχειας.

Στον πάγκο προφανώς για λόγους ξεκούρασης έμεινε ο Μανωλάς, όπως και οι Φλορέντσι, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν.

Αγχώθηκε αλλά προκρίθηκε η Αταλάντα!

Παρότι βρέθηκε να προηγείται με δύο γκολ διαφορά πριν το ημίχρονο, η Αταλάντα αγχώθηκε στο φινάλε από τη Σασουόλο αλλά κατάφερε να την αποκλείσει και να προκριθεί στα προημιτελικά (2-1).

Πρόκριση με… ζόρι για την Αταλάντα!

Η ομάδα του Τζιαν Πέρο Γκασπερίνι επικράτησε 2-1 της Σασουόλο και την έστειλε… σπίτι της, με την ίδια να προκρίνεται στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας όπου θα αντιμετωπίσει την Νάπολι.

Στο 16ο λεπτό ο Κορνέλιους μετά από ασίστ του Ντε Ρουν άνοιξε το σκορ στο ματς, για να έρθει 17 λεπτά μετά ο Τολόι και να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην Αταλάντα.

Ο ίδιος παίκτης στο 74’ φρόντισε να δώσει εκ νέου… ενδιαφέρον στο παιχνίδι, σκοράροντας άθελά του στα δίχτυα της δικής του ομάδας, ενώ λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Κούρτιτς άφησε με δέκα παίκτες τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν κατάφεραν στο 5λεπτο των καθυστερήσεων να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και είδαν τους παίκτες της Αταλάντα να πανηγυρίζουν τη νίκη-πρόκριση (2-1).