Τότεναμ και… διαιτητές, σταμάτησαν την Λίβερπουλ του «μάγου» Σαλάχ! (video)

Ο ασταμάτητος Μοχάμεντ Σαλάχ σκόραρε δύο φορές κι έμοιαζε έτοιμος να νικήσει μόνος του την Τότεναμ, ωστόσο δύο πέναλτι-δώρα των διαιτητών στους «Πετεινούς» του Λονδίνου έφεραν το 2-2 με την Λίβερπουλ.

Έχουν περάσει πάνω από δύο χρόνια από την τελευταία φορά που η Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα σε ομάδα του… Big-6 της Premier League, μια ήττα με 1-0 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τον Ιανουάριο του 2016.

Μεσολάβησαν 12 αγώνες με έξι νίκες και έξι ισοπαλίες για τους «Reds» έκτοτε, οι οποίοι έγιναν μεν 13 μετά την αποψινή ισοπαλία με την Τότεναμ στο «Άνφιλντ» (2-2), αλλά η μεγάλη ευκαιρία για εδραίωση στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα χάθηκε και οι «Πετεινοί» του Λονδίνου έμειναν «ζωντανοί» στη μάχη του Τσάμπιονς Λιγκ.

«Εκρηκτικό» ξεκίνημα και γκολ μόλις στο τρίτο λεπτό του παιχνιδιού για την Λίβερπουλ, με τον «καυτό» τη φετινή σεζόν Αιγύπτιο διεθνή μεσοεπιθετικό Μοχάμεντ Σαλάχ να σκοράρει για 20η φορά σε 25 συμμετοχές στο αγγλικό πρωτάθλημα, εκμεταλλευόμενος το λανθασμένο γύρισμα του Έρικ Ντάιερ προς τον Ούγκο Γιορίς και ανοίγοντας το σκορ από νωρίς.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, ωστόσο ο πολύπειρος Γάλλος τερματοφύλακας σταμάτησε ένα «φαρμακερό» σουτ του Τζέιμς Μίλνερ στο 18′ και ο Γιαν Βερτόνχεν πρόλαβε τον Ρομπέρτο Φιρμίνιο στο 39′.

H ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο ανέβασε πολύ την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, «προειδοποίησε» με το τετ-α-τετ του Σον Χεούνγκ-μιν στο 57′ και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει 23 λεπτά αργότερα, με ένα καταπληκτικό βολέ έξω από την περιοχή του Κενυάτη ανασταλτικού μέσου Βίκτορ Γουανιάμα.

Από το 85ο λεπτό, ο διαιτητής Τζόναθαν Μος και οι βοηθοί του έγιναν αρνητικοί πρωταγωνιστές του παιχνιδιού και στέρησαν το τρίποντο από την Λίβερπουλ.

Αρχικά καταλόγισαν πέναλτι σε ανατροπή του Χάρι Κέιν από τον Λορίς Κάριους, παρότι ο Άγγλος επιθετικός ξεκίνησε τη φάση από θέση οφσάιντ, με τον Γερμανό τερματοφύλακα όμως να σταματάει την (κακή) εκτέλεση του, μεσολάβησε ένα «μαγικό» τέρμα με φανταστική ατομική ενέργεια από τα αριστερά κι άψογο τελείωμα του Μοχάμεντ Σαλάχ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, για να φτάσουμε στη φάση του 94ου λεπτού που έφερε το τελικό 2-2, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κέιν.