Υγιεινός περίπατος στην «Αρένα» με εξάρα

Για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος πρώτης κατηγορίας η ΑΕΚ κέρδισε εντός έδρας τον ουραγό Εθνικό Άχνας με 6-1.

Εύκολο έργο είχαν οι παίκτες του Ιμανόλ Ιδιάκεθ, οι οποίοι σοβαροί και με αγωνιστική πειθαρχία… καθάρισαν από νωρίς το παιχνίδι.

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με 3-0.  Σκόραραν για τους κιτρινοπράσινους ο Λαρένα στο 8ο λεπτό, ακολούθως ο Τομάς στο 27ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ, με τον Τρισκόφσκι στο 45΄ να βρίσκει και αυτός τον δρόμο στα αντίπαλα δίκτυα.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ συνέχισε να είναι το απόλυτο αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο και να συνεχίζει να έχει επιθετικές διαθέσεις.  Στο 59ο λεπτό ο Τομάς σημείωσε το δεύτερο του προσωπικό γκολ, ακολούθως ο Τρισκόφσκι και αυτός σημείωσε δεύτερο προσωπικό γκολ στο 71΄ και ο Μαλόκου στο 81 σκόραρε και αυτός κάνοντας το 6-0.

Τον επίλογο του αγώνα και ως γκολ της τιμής για τον Εθνικό σημείωσε ο Ανδρέας Ηλία με κεφαλιά στο 85ο λεπτό.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΕΚ: Πάμπλο, Νέλσον, Αντωνιάδης, Πάνκοφ, Μοΐσοφ, Λαρένα, Τομάς (61′ Ρουσιάς), Κάσες, Τέτε (66′ Σόρια), Τρισκόφσκι (75′ Μαλόκου), Γιάννου

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μποκατίνοφ (46′ Αναστάση), Ρόγκατς, Κκονέ, Χαραλάμπους, Κουσιάππα, Α.Ηλία, Παπαγεωργίου, Ιωάννου, Κάστρο (75′ Ελζέϊν), Αρέστη, Μελάς (84′ Χάτζιαρος)