Έδωσε ραντεβού με την Ομόνοια στα ημιτελικά η Ανόρθωση, πρόκριση και για τον ΑΠΟΕΛ

Ραντεβού με την Ομόνοια (σ.σ. βρίσκεται στους ημιτελικούς από τη Δευτέρα και την πρόκριση επί της Pokka ΑΕ Καραβά) έδωσε η Ανόρθωση την Παρασκευή 30 Μαρτίου 2018.

Με δεύτερη νίκη αυτή τη φορά 0-3 στη Σάλα της Δερύνειας επί της Αναγέννησης «τσέκαρε» το εισιτήριο.

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Ανόρθωση στο πρώτο σετ που κατάφερε μέσα σε 20 λεπτά να κερδίσει 11-25 και να προηγηθεί 0-1 μέσα στη Σάλα της Δερύνειας. Η Αναγέννηση είχε προβλήματα σε όλους τους τομείς σε αυτό το σετ.

Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωση συνέχισε το ίδιο σοβαρή και εξασφάλισε άλλο ένα άνετο σετ με 14-25 σε 22 λεπτά ,γράφοντας το 0-2 σετ και πήρε την πρόκριση στην ημιτελική φάση.

Στο τρίτο σετ η Αναγέννηση παρουσιάστηκε με πολύ διαφορετικό πρόσωπο, αλλά η Ανόρθωση ανώτερη παρά τις αλλαγές που έκανε ο κόουτς Γ. Γιαπάνης ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 1 ώρα και 14 λεπτά κερδίζοντας 19-25. Το σετ είχε διάρκεια 24 λεπτά.

ΣΑΛΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 0-3 (11-25, 14-25, 19-25).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΛΑΙΟΣ): Γκρόενβελντ, Καραγιάννης, Μπράβο, Κ. Παπαϊωάννου, Κουμής, Χριστοφή – Λίμπερο: Χρ. Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Ζάνης, Κρασιάς.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Mπελχαρίνι, Κνέζεβιτς,Σόρενσεν, Κολας, Στρουγκάρεβιτς, Μοντόγια – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού. – Αλλαγές: Γκράμενφορντ ,Χριστοφόρου, Κοντός, Κωνσταντίνου.

Σκέφτονται τους ημιτελικούς οι «γαλαζοκίτρινοι»

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ –ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ .3-0 (25-10, 25-17, 25-17)

Tην έκτη του νίκη σε έξι αγώνες απέναντι στην Ολυμπιάς Φρ. πέτυχε το ΑΠΟΕΛ.

Στον δεύτερο προημιτελιικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας που έγινε την Παρασκευή στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» κέρδισε τους «κοκκινόμαυρους» με 3-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά σε συνδυασμό με το 0-3 του Φρενάρους την προηγούμενη εβδομάδα.

Ο αγώνας διήρκησε 1 ώρα και 14 λεπτά. Η Ολυμπιάς Φρ. τερμάτισε τις υποχρεώσεις της επιστρέφοντας στη Β Κατηγορία την πετοσφαιρική περίοδο 2018-19.

Με συνοπτικές διαδικασίες το ΑΠΟΕΛ πήρε τα δυο πρώτα σετ απέναντι σε μια Ολυμπιάς που παρατάχθηκε χωρίς ξένους και με αναπληρωματικούς.

Με το 2-0 (25-10, 25-17) το ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας. Ο κόουτς Γιόβαν Μέλκα έδωσε την ευκαιρία στον Σλοβένο ακραίο Πούλκο και άφησε εκτός αποστολής τον Βερίσιμο.

Καμιά διαφοροποίηση στο τρίτο σετ και παρά τις αλλαγές εκατέρωθεν η εικόνα δεν άλλαξε με το ΑΠΟΕΛ να κερδίζει 25-17 και τον αγώνα 3-0 σετ.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Μίτιτς, Χαμαγιούν,Γ. Χρυσοστόμου,Λούνα, ,Πούλκο,Παμπακάς – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Π. Χρυσοστόμου, Φαρχάν, Λαγού.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Κλεάνθους,Πέτρου,Γεωργίου,Αδάμου, Πρωτοπαπάς, Αγκέλοφ. – Αλλαγές: Xρίστου.

Πηγή: volleyball.org.cy

Νέα τραγωδία στην άσφαλτο - Νεκρή 49χρονη που απώλεσε τον έλεγχο της τετράτροχης μοτοσικλέτας και έπεσε σε χαράδρα

Παραλίες: Ξεκίνησε ο «πόλεμος» της πετσέτας - Χρεώνουν κρεβατάκια μέχρι και… 10 ευρώ λόγω νερού και αναψυκτικού

Σοφία Χατζηπαντελή: Φωτογραφίζεται φορώντας μόνο τις μπότες της και «κολάζει» τα social media

Euro 2024 - Γερμανία: Αστυνομικοί πυροβόλησαν άγνωστο που τους απείλησε με τσεκούρι στο Αμβούργο

Ελένη Φουρέιρα: Δημοσίευσε φωτογραφίες από τη βάφτιση του γιου της

Έφυγε από τη ζωή ηλικιωμένη γυναίκα από θερμοπληξία - Άλλα τρία πρόσωπα νοσηλεύονται σε σοβαρή κατάσταση

Έτσι προκλήθηκε η μεγάλη πυρκαγιά στον Φαρμακά - Τέθηκε υπό έλεγχο, πυροσβεστικές δυνάμεις παραμένουν σε επιφυλακή

Τα αίτια της μεγάλης πυρκαγιάς στον Φαρμακά, ανέλυσαν από νωρίς το πρωί οι αρμόδιες Αρχές.