Ήττα στο πρώτο φιλικό, έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα ο Αυγουστή

Την ήττα με 2-1 από την Αυστριακή Λασκ Λιντς γνώρισε απόψε ο Απόλλωνας, στο πρώτο του φιλικό επί Αυστριακού εδάφους…

Η Αυστριακή ομάδα προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 2-0, με γκολ στο 5΄ και στο 26΄, ενώ ο Απόλλωνας παρά την καλή του παρουσία κατά διαστήματα, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο σκορ σε 2-1, με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Πολίτσι στο 60΄ από πολύ πλάγια θέση.

Να σημειώσουμε ότι η Λεμεσιανή ομάδα μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά έπεσε σταδιακά ο ρυθμός της, ενώ στο πρώτο μέρος, δημιούργησε καλές ευκαιρίες για να σκοράρει (15΄ ο Μάγκλιτσα δεν πρόλαβε την εξαιρετική πάσα του Ζοάο Πέδρο – 18΄ δυνατό σουτ από τον Ρομπέρζ, εξαιρετική επέμβαση από τον τερματοφύλακα των Αυστριακών – 32΄ οι Μάγκλιτσα και Ρομπέρζ δεν μπόρεσαν να σπρώξουν τη μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση).