Ο διαιτητής έβαλε σε ρόλο οδηγού την Αστάνα όμως ΜΠΟΡΕΙ

Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Αστάνα Αρένα με το αποτέλεσμα να είναι στο 1-0.

Το αμφισβητούμενο πέναλτι που δόθηκε στην Αστάνα και ο φάση του Ρέζα στο 28’ είναι ο απόηχος του πρώτου ημιχρόνου. Ένας καλύτερος ΑΠΟΕΛ μετά και το τέρμα που δέχτηκε, χρειάζεται όμως συγκέντρωση.

Ένα πρώτο ημίχρονο που είδαμε να επιβεβαιώνονται όλα όσα είπε ο τεχνικός του ΑΠΟΕΛ, Μπρούνο Μπαλταζάρ στην χθεσινή διάσκεψη τύπου.

Η Αστάνα μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί να ελέγξει το παιχνίδι μάταια όμως. Μετά και το τέρμα της Αστάνα στο 16΄ της αναμέτρησης οι πρωταθλητές μας ανέβασαν στροφές.

Ένα πρώτο ημίχρονο λοιπόν όπου ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να κρατήσει την μπάλα και να πάρει το παιχνίδι εκεί που εκείνος θέλει.

Με τους Γκάγιας Ζαχίντ κυρίως και Σόουζα να προσπαθούν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια των ‘γαλαζοκιτρίνων’.

Σιγά σιγά με την πάροδο του χρόνου είδαμε την ομάδα της Αστάνα να κερδίζει συνεχώς μέτρα στο γήπεδο. Με αυτή την πίεση που έβαλε η Αστάνα δεν αργήσαμε να δούμε και την πρώτη ευκαιρία του αγώνα για τους Καζάκους.

Στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης έγινε η επίθεση στο αριστερό άκρο της άμυνας του ΑΠΟΕΛ με τον Καμπανάνκα να εκτελεί και τον Βάτερμαν να του λέει όχι. Ο ΑΠΟΕΛ σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να μπει στον ρυθμό του παιχνιδιού.

Ο γρήγορος ρυθμός που έδωσε η Αστάνα στον αγώνα, έκαναν τον ΑΠΟΕΛ να μην μπορεί να τον ελέγξει. Κάπου λοιπόν στο 15 λεπτό έγινε η φάση του ημιχρόνου όπου θα έχει αρκετό απόηχο.

Ο Καμπανάγκα έκανε του σουτ με τον Καρλάο να διώχνει την μπάλα με το κεφάλι, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να έχει αντίθετη άποψη καταλογίζοντας το πέναλτι. Ο επιθετικός της Αστάνα ανέλαβε την εκτέλεση του κάνοντας το 1-0.

Μετά και το τέρμα που δέχτηκε ο ΑΠΟΕΛ αξίζει να σημειωθεί πως ανέβασε κατά πολύ την απόδοση του.

Μάλιστα αν ο διαιτητής καταλόγιζε σωστά την παράβαση που έγινε πάνω στον Ρέζα θα μιλούσαμε για διαφορετικά δεδομένα.

Αποστολή του ThemaSports στο Καζακστάν: Ανδρέας Μιχαήλ

Σε ουδέτερο έδαφος οι συναντήσεις Ολγκίν με Χριστοδουλίδη και Τατάρ - Κανένα σημάδι για πρόοδο στο Κυπριακό

Τιμές καυσίμων: Μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ των επαρχιών - Περαιτέρω αυξήσεις στον ορίζοντα - Πίνακες

Θεραπεία με το… σταγονόμετρο: Σοβαρές ελλείψεις σε καινοτόμο φάρμακο - Πότε θα είναι ξανά διαθέσιμο

Ανατροπή στο σοβαρό τροχαίο στην Πάφο: Ανταλλάξαν θέση ο οδηγός με τον συνοδηγό – Η κατάσταση της υγείας του 25χρονου μοτοσικλετιστή

Έκανε ψευδή καταγγελία στον συγκάτοικό του ότι τον μαχαίρωσε στην πλάτη - Κατηγορήθηκε 29χρονος

Πυρκαγιά στην Αραδίππου: Ομολόγησε 27χρονος τον εμπρησμό - Επιτέθηκε και σε αστυνομικό

Φόνος στην Ορμήδεια: Ψάχνουν ακόμη τον δράστη - Δεν ζητήθηκε η βοήθεια της Αστυνομίας - Δείτε φωτογραφίες από τη σκηνή

Συνεχείς είναι οι έρευνες για τον εντοπισμό του δράση, αναφορικά με τον φόνο έξω από την κοινότητα της Ορμήδειας.