Ματσάρα στο Μιλάνο με αφεντικό την Ίντερ – Όλα τα αποτελέσματα

Σε ένα ντέρμπι-διαφήμιση του ποδοσφαίρου, η Ίντερ νίκησε 3-2 τη συμπολίτισσα Μίλαν και απέκτησε προβάδισμα για την έξοδο στο Champions League.

Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και καθήλωσε όλους όσοι βρέθηκαν στις εξέδρες, αλλά και αυτούς που επέλεξαν να το παρακολουθήσουν από τους τηλεοπτικούς δέκτες τους. Μίλαν και Ίντερ πρόσφεραν σπουδαίες συγκινήσεις, με τελικούς νικητές τους «νερατζούρι», που επικράτησαν με σκορ 3-2 και σκαρφάλωσαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Serie A μετά από 28 αγωνιστικές με 53 βαθμούς, αφήνοντας στην τέταρτη τους «ροσονέρι», που έμειναν στους 51. Παράλληλα, αποσπάστηκαν έξι βαθμούς από την πέμπτη του πίνακα, Ρόμα και έκαναν άλλο ένα βήμα για την εξασφάλιση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα, που δίνει εισιτήριο για το Champions League.

Τι κι αν προερχόταν από τον αποκλεισμό-σοκ στο Europa League. Η… απρόβλεπτη ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, πραγματοποίησε εμφάνιση ανάλογη με τη βαριά φανέλα της και φρόντισε να δείξει τις διαθέσεις της από την αρχή. Η τυπικά φιλοξενούμενη Ίντερ αιφνιδίασε την αντίπαλό της στο 3ο λεπτό και άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή του Βεσίνο, που εκμεταλλεύτηκε την κεφαλιά-πάσα του Πέρισιτς και την άστοχη έξοδο του Ντοναρούμα. Στο 20’, η Μίλαν έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Πακετά, που έκανε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Καλάμπρια, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των οπαδών των «νερατζούρι» για το… αχ, καθώς μετά από σέντρα του Πέρισιτς, ο Βεσίνο από την καρδιά της περιοχής σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι. Ίδια τύχη είχε στο 41’ και η κεφαλιά του Σκίνιαρ, στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, δηλαδή γκολ και πάλι για την Ίντερ, ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Ο Πολιτάνο έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ρομανιόλι έχασε τον Ντε Βράι, που έκανε την κεφαλιά και νίκησε το Ντοναρούμα για το 0-2 στο 51’. Όμως, έξι λεπτά αργότερα, η Μίλαν ξαναμπήκε στο ματς. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσαλχάνογλου, ο Μπακαγιόκο έπιασε δυνατή κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-2. Η «βροχή» των γκολ συνεχίστηκε. Στο 67’ ο Πολιτάνο κέρδισε πέναλτι και ο Μαρτίνες, που ανέλαβε την εκτέλεση, «έγραψε» το 1-3. Όμως, οι γηπεδούχοι δεν είχαν σκοπό να τα παρατήσουν. Στο 71’ μετά από ενστικτώδη απόκρουση του Χαντάνοβιτς, ο Μουσάκιο από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-3.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν και στην ισοφάριση, αλλά δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Μάλιστα, στο 88’ αποβλήθηκε ο Κόντι, αλλά μέσω VAR ο διαιτητής πήρε πίσω την κόκκινη και τελικά αποβλήθηκε ο προπονητής της Ίντερ, Λουτσιάνο Σπαλέτι λόγω διαμαρτυριών. Παρ’ όλα αυτά, θα μπορούσαν να «κλέψουν» τον βαθμό στο φινάλε, αλλά ο Ντ’ Αμπρόσιο έδιωξε τη μπάλα λίγο πριν τη γραμμή στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, κρατώντας την πολύ μεγάλη νίκη για τους «νερατζούρι».

Αναλυτικά η 28η αγωνιστική

Παρασκευή, 15/3

Κάλιαρι-Φιορεντίνα 2-1
(52’ Πέντρο, 66’ Τσεπιτέλι – 88’ Κιέζα)

Σάββατο, 16/3

Σασουόλο-Σαμπντόρια 3-5
(38’ Μπόγκα, 63’ Ντάνκαν, 90+2’ Μπαμπακάρ – 15’ Ντεφρέλ, 36’ Κουαλιαρέλα, 39’ Λίνετι, 46’ Πρετ, 72’ Γκαμπιαντίνι)

Σπαλ-Ρόμα 2-1
(22’ Φάρες, 59’ πέν. Πετάνια – 53’ πέν. Περότι)

Τορίνο-Μπολόνια 2-3
(6’ αυτ. Πούλγκαρ, 89’ Ιτσο – 29’ Πόλι, 34’ πέν. Πούλγκαρ, 64’ Ορσολίνι)

Έμπολι-Φροζινόνε 2-1
(20’ πεν. Καπούτο, 38’ Πάιατ – 70’ Βαλτσάνια)

Λάτσιο-Πάρμα 4-1
(22’ Μάρουσιτς, 26’ πεν. 38’, Αλμπέρτο, 44’ Λούλιτς – 77’ Σπροκάτι)

Νάπολι-Ουντινέζε 4-2
(17’ Γιουνές, 26’ Καγεχόν, 57’ Μίλικ, 69’ Μέρτενς – 30’ Λασανά, 36’ Φοφανά)

Μίλαν-Ίντερ 2-3
(57’ Μπακαγιόκο, 71’ Μουσάκιο – 3’ Βεσίνο, 51’ Ντε Βράι, 67’ πεν. Μαρτίνες)

Πηγή: sport-fm.gr

Απόπειρα φόνου στη Λακατάμια: Αυτή είναι η μοτοσικλέτα στην οποία επέβαινε ο στόχος - Δείτε φωτογραφίες

Επεκτείνεται το Pame express: Αυτοί οι χώροι εξετάζονται σε Λεμεσό και Λάρνακα - Τι γίνεται με τις στάσεις στα ορεινά

Πάσχα 2024: Πότε κλείνουν τα σχολεία - Τι ισχύει για τα κοινοτικά νηπιαγωγεία

Πτώμα στη Σωτήρα: Πιθανόν το πρόσωπο να βρισκόταν σε βάρκα με μετανάστες - Τα σενάρια που μελετούν οι ανακριτές

Η Τόνια Σωτηροπούλου μας γνωρίζει τη μαμά της - Δείτε φωτογραφία

Απόπειρα φόνου στη Λακατάμια: Υποβάλλεται σε χειρουργική επέμβαση ο 34χρονος

Απόπειρα φόνου διαπράχθηκε σήμερα (23/04) γύρω στις 12:30 το μεσημέρι στη Λακατάμια.