Η Λειψία έγραψε ιστορία και ψάχνει την πρώτη της κούπα!

«Άλωσε» το Αμβούργο και… βλέπει κούπα η Λειψία.

Η ομάδα του Ραλφ Ράνγκνικ πέρασε… άερα από την έδρα του Αμβούργου με 3-1 και προκρίθηκε στον τελικό του γερμανικού Κυπέλλου, περιμένοντας μία εκ των Μπάγερν Μονάχου ή Βέρντερ Βρέμης! Μάλιστα, έγραψε ιστορία με αυτή την πρόκριση καθώς είναι η πρώτη της ιστορίας της και η πρώτη ομάδα από την… Σαξονία μετά την Δρέσδη το 1941 που το καταφέρνει!

Το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό εξ αρχής, με την Λειψία να είναι ανώτερη, να έχει τον έλεγχο και να δείχνει πως η διαφορά της από το Αμβούργο της… δεύτερης κατηγορίας, είναι εμφανέστατη! Ο Πόουλσεν στο 12ο λεπτό με κεφαλιά μετά από ασίστ του Χάλστενμπεργκ άνοιξε το σκορ για την Λειψία αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς την ισοφάριση μετά από 11 λεπτά με την φοβερή λόμπα του Γιάτα από τα 30 μέτρα.

Το 1-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου αλλά άλλαξε πολύ γρήγορα και μόλις οκτώ λεπτά μετά την επανέναρξη όταν ο Γιάνγιτσιτς έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Αυτοί το κράτησαν… άνετα και βρήκαν και για τρίτη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Φόρσμπεργκ στο 73ο λεπτό, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

100χρονη εξακολουθεί να εργάζεται έξι ημέρες την εβδομάδα και αποκαλύπτει τα μυστικά πίσω από τη μακροζωία της

Αεροσυνοδός αποκάλυψε το λόγο που δεν πρέπει να φοράτε κοντομάνικο μπλουζάκι στο αεροπλάνο

Ποιες τροφές μας κρατούν ενυδατωμένους το καλοκαίρι - Διατροφολόγος απαντά στο «Τ»

Βιασμός 19χρονης στη Χλώρακα: Συνελήφθη ο 26χρονος που καταζητείτο

Ελένη Πετρουλάκη: Με μαύρο μπικίνι και γραμμωμένους κοιλιακούς στη Μήλο - Η εντυπωσιακή φωτό στα 53 της

Σε καυγά εξελίχθηκε τροχαίο στην Πάφο - Του επιτέθηκε και τον τραυμάτισε με σμίλα στο κεφάλι