Άλωσε την Φλωρεντία η Σασουόλο

Η Σασουόλο επικράτησε 1-0 της Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι» στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 34ης αγωνιστικής στη Serie A.

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, η Σασουόλο επικράτησε 1-0 της Φιορεντίνα κι έτσι την ξεπέρασε στον βαθμολογικό πίνακα με 41 πόντους, αφήνοντας τους «βιόλα» στους 40 πόντους.

Το γκολ του Μπεράρντι στο 37ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, όταν ο Βερετού, νικήθηκε από την άσπρη βούλα από τον πορτιέρε της Σασουόλο Κονσίλι.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Σασουόλο σημείωσε και δεύτερο γκολ στην επανάληψη, με τον Ντεμιράι να σκοράρει στο 59′, ένα τέρμα που δεν μέτρησε ως οφσάιντ μετά από διακοπή τεσσάρων λεπτών.