Λαχτάρησε αλλά προκρίθηκε με δεύτερη νίκη η ΑΕΚ και τώρα… Λέφσκι!

«Έπαιξε με τη φωτιά» η ΑΕΚ στο Zimbru Stadium απέναντι στην Πετροκούμπ, όμως τελικά πήρε την πρόκριση στο Β΄ προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ, πετυχαίνοντας μάλιστα δεύτερη νίκη επί των Μολδαβών με το ίδιο σκορ (1-0), με αυτογκόλ στις καθυστερήσεις αυτή τη φορά!

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το πρώτο μέρος κύλησε στη μετριότητα, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή μπάλας, αλλά να μην μπορεί να επιβάλει το ρυθμό της και να κάνει φάσεις (σσ. είχε αρκετές ημιτελείς προσπάθειες), απέναντι σε έναν αντίπαλο που «οχυρώθηκε» στην άμυνα από το ξεκίνημα και έψαχνε μία καλή αντεπίθεση ή μία στημένη φάση για να απειλήσει.

Χαρακτηριστικό της εικόνας του αγώνα, ήταν το γεγονός ότι η πρώτη επικίνδυνη στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 33΄, όταν ο Μούντρατς παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ η μοναδική ουσιαστικά μεγάλη ευκαιρία στο ματς, σημειώθηκε στο 34΄, όταν ο… «κεραυνός» του Τέτε, τράνταξε το δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων!

Αν είχε σκοράρει σε αυτή τη φάση η ΑΕΚ, θα είχε «καθαρίσει» την υπόθεση πρόκριση, αφού θυμίζουμε ότι στο πρώτο παιχνίδι στην «Αρένα», κέρδισε με 1-0.

Μετά το 35΄ πάντως, οι γηπεδούχοι βγήκαν από το… καβούκι τους και ισορρόπησαν τον αγώνα, χωρίς όμως να απειλήσουν τον Τόνιο, παρότι είχαν 1-2 καλές προϋποθέσεις.

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην, αφού η Πετροκούμπ μπήκε σαν… αφιονισμένη στο γήπεδο και κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά, έχοντας τρεις καλές στιγμές για να σκοράρει με τον ίδιο παίκτη, τον Άμπρος, στο 47΄, 49΄ και 51΄!

Σταδιακά η ΑΕΚ βρήκε ξανά τα πατήματα της και ισορρόπησε, ελέγχοντας και πάλι το ρυθμό, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργησει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Άβραμ (πέρα από την άστοχη κεφαλιά του Μοϊσόφ στο 80΄), ενώ οι γηπεδούχοι συνέχισαν μέχρι τέλους με ενθουσιασμό και αυτοπεποίθηση να ψάχνουν το γκολ που θα ισοφάριζε το σκορ του πρώτου αγώνα, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Το κείμενο ανανεώνεται…

Το φιλμ του αγώνα:

90΄+2΄ ΓΚΟΟΟΟΛΛ για την ΑΕΚ με… αυτογκόλ του Ποτίρνιτσε και 0-1!

87΄ Κακό πλασέ από τον Τρισκόφσκι, μαζεύει ο Άβραμ.

80΄ Άστοχη κεφαλιά από τον Μοϊσόφ. Ευκαιρία για την ΑΕΚ μετά από αρκετή ώρα!

75΄ Άστοχο σουτ από τον Άμπρος.

52΄ Άστοχο σουτ από τον Γιάννου.

51΄ Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους και πάλι με τον Άμπρος, ο οποίος σούταρε, αλλά μπλόκαρε ο Τόνιο.

49΄ Μεγάλη φάση για την Πετροκούμπ με τον Άμπρος! Μπήκε σαν… «υπνωτισμένη» στο Β΄ ημίχρονο η ΑΕΚ.

47΄ Πρώτη καλή ευκαιρία για την Πετροκούμπ, με το άστοχο σουτ του Άμπρος.

34΄ Δοκάρι για την ΑΕΚ μετά από εντυπωσιακό σουτ του Τέτε! Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι, ήταν για λογαριασμό της Κυπριακής ομάδας!

33΄ Παραλίγο αυτογκόλ από τον Μούντρατς! Σε κόρνερ τελικά η μπάλα.

31΄ Κίτρινη στον Κάσες.

30΄ Χωρίς ευκαιρία μέχρι στιγμής στο παιχνίδι, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή μπάλας, αλλά να μην μπορεί να επιβάλει το ρυθμό της και να κάνει φάσεις, απέναντι σε έναν αντίπαλο που «οχυρώθηκε» στην άμυνα από το ξεκίνημα και ψάχνει μία καλή αντεπίθεση ή μία στημένη φάση για να απειλήσει.

29΄ Κίτρινη στον Ντζου.

25΄ Συρτή μπαλιά από τον Τέτε, μαζεύει ο Αβράμ.

14΄ Μπλοκάρει προ του Τάρας ο Τόνιο και δεν αφήνει τους γηπεδούχους να απειλήσουν.

6΄ Κεφαλιά από τον Τρισκόφσκι, δεν ανησυχεί ο Αβράμ.

Κίτρινες: 29΄ Ντζου, 88΄ Μούντρατς – 31΄ Κάσες.

Πετροκούμπ (Ποπέσκου): Αβράμ, Ντζόμο, Μούντρατς, Τάρας (70΄ Μπογκτάνοβιτς), Άμπρος, Μπέγιαν, Σλίβκα, Κοτσοκάρι, Ποτίρνιτσε, Ντζου, Γιάρνταν (61΄ Κουλσέας).

ΑΕΚ Λάρνακας (Ιδιάκεθ): Τόνιο, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Ακοράν (77΄ Ρουίθ), Τρισκόφσκι, Τέτε, Χέφελ (89΄ Ασούμπρε), Γκονζάλεθ, Σάστρε, Κάσες, Γιάννου (82΄ Τολεμές).

Πήρε εξιτήριο ο Μάριος Καρογιάν - Θα παραμείνει σπίτι για ξεκούραση

Τιμές καυσίμων: Μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ των επαρχιών - Περαιτέρω αυξήσεις στον ορίζοντα - Πίνακες

Θεραπεία με το… σταγονόμετρο: Σοβαρές ελλείψεις σε καινοτόμο φάρμακο - Πότε θα είναι ξανά διαθέσιμο

Συμπλοκή στις φυλακές Κορυδαλλού - Πληροφορίες για ένα νεκρό και ένα τραυματία

Μονή Αββακούμ: Ανανεώθηκε το διάταγμα κράτησης του Νεκτάριου - Στο κελί για ακόμα 8 ημέρες