Επέστρεψε στις νίκες με τεσσάρα η Χετάφε

Μέσα σε 15 λεπτά στην επανάληψη, η Χετάφε «καθάρισε» τη Λεβάντε με 4-0 και επέστρεψε στις νίκες με ιδανικό τρόπο.

Με ένα ξέσπασμα σε ένα 15λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, η Χετάφε καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες τη Λεβάντε με 4-0, επέστεψε στις νίκες μετά από δύο σερί ισοπαλίες και έδειξε ότι είναι ικανή να παλέψει για την εξάδα στη La Liga.

O Καμπρέρα με καρφωτή κεφαλιά στο 54’ άνοιξε το δρόμο για τη νίκη των γηπεδούχων, με τον Μολίνα έξι λεπτά αργότερα να γράφει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι το 2-0. Το εκπληκτικό 15λεπτο των γηπεδούχων, ολοκλήρωσε ο Άνχελ ο οποίος με κεφαλιά μετά από κόρνερ διαμόρφωσε ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Πάντως, οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί και έφτασαν σε ακόμα ένα τέρμα με τον Τιμόρ στο 88’ να κάνει τέσσερα τα τέρματα της ομάδας του.

Παρασκευή, 29/11

Θέλτα-Βαγιαδολίδ 0-0

Σάββατο, 30/11

Αλαβές-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2
(65′ πεν. Λούκας Πέρεθ – 52′ Σέρχιο Ράμος, 69′ Καρβαχάλ)

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Έιμπαρ 4-1
(25’ Λε Νορμάν, 47’ Ογιαρζαμπά, 57’ Γουίλιαν, 80’ Όντεγκαρντ – 35 Ντιόπ)

Μαγιόρκα-Ρεάλ Μπέτις 1-2
(55’ πέν. Τζούνιορ – 7’ Χοακίν, 33’ Φεκίρ)

Βαλένθια-Βιγιαρεάλ 2-1
(49’ Ροντρίγκο Μορένο, 70’ Τόρες – 54’ Ανγκισά)

Κυριακή, 1/12

Σεβίλλη-Λεγανές 1-0

(63′ Σίλβα)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Γρανάδα 2-0
(41′ Γκαρσία, 85′ Γιούρι)

Εσπανιόλ-Οσασούνα 4-2
(20′ Ρόκα, 46′ Γκαρσία, 50′ Άβιλα, 85′ Μονκαγιόλα, 90+3 Τόρες, 90+3 Καλέρι)

Χετάφε-Λεβάντε 4-0
(54’ Καμπρέρα, 60’ πεν. Μολίνα, 67’ Άνχελ, 78’ Τιμόρ)

Πηγή: Sport-fm.gr

Απαντά στον Τούρκο ΥΠΕΞ ο ΠτΔ: «Αντιλαμβάνομαι τη δύσκολη θέση που βρίσκεται, λόγω της αναγνώρισης του ρόλου της Κυπριακής Δημοκρατίας»

Επιβεβαίωσε τη συνάντησή του στις Βρυξέλλες με την προσωπική απεσταλμένη του ΓΓ των ΗΕ, Μαρία Άνχελα Ολγκίν Κουεγιάρ, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Νίκος Χριστοδουλίδης, ενώ απάντησε και στο Τούρκο Υπουργό Εξωτερικών, τονίζοντας ότι η Κύπρος είναι κέντρο επιχειρήσεων αποστολής ανθρωπιστικής βοήθειας και απομάκρυνσης αμάχων.