Έβγαλε την… υποχρέωση με τριάρα η Λαμία και πέρασε στους «16» του κυπέλλου

Με πρωταγωνιστή τον Βασιλόγιαννη που πέτυχε δύο τέρματα η Λαμία επικράτησε και εντός έδρας με 3-0 του Αιολικού και προκρίθηκε εύκολα στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η Λαμία μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση είχε την κατοχή και στο 13′ άνοιξε το σκορ.
Μετά από σέντρα του Βασιλόγιαννη ο Βλαχομήτρος πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-0.

Τρία λεπτά μετά ο δημιουργός του πρώτου γκολ σκόραρε με πολύ ωραίο σουτ για το 2-0 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους μάλιστα να έχουν και δύο δοκάρια.

Στο δεύτερο μέρος η Λαμία συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και στο 65′ ο Βλαχομήτρος κέρδισε πέναλτι αλλά, ο Σφύρλας απέκρουσε το πέναλτι του Σάλιακα.

Οι γηπεδούχοι στο 69′ πέτυχαν και τρίτο τέρμα ξανά με τον Βασιλόγιαννη με το 3-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιητή και η Λαμία πήρε εύκολη πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Λαμία: Κάχριμαν, Βύντρα, Ασίγκμπα, Βασιλόγιαννης, Τζανετόπουλος, Σάλιακας, Μπάχανακ, Λούκας Ράμος, Αλ. Καραγιάννης, Ανάκογλου, Βλαχόμητρος

Αοιλικός: Σφύρλας, Αντωνάκας, Καλαφάτης, Σουμάχ, Μπάρκας, Τσομπανέλλης, Καλόμπο, Κατσίκης, Αλαγιάννης, Παλαμουτσής, Καλαμποκάς.

Ο «χάρτης» της φτώχειας στην Κύπρο - Πόσα άτομα βρίσκονται σε κίνδυνο

Παραλίες: Ξεκίνησε ο «πόλεμος» της πετσέτας - Χρεώνουν κρεβατάκια μέχρι και… 10 ευρώ λόγω νερού και αναψυκτικού

Ξενοδοχεία: 9 στις 10 διανυκτερεύσεις από ξένους τουρίστες – Αύξηση 21,4% σε σχέση με το 2023

Ανάλυση: Ο μετεκλογικός σεισμός που φέρει το όνομα Φειδίας - Ο στρουθοκαμηλισμός των κομμάτων

Σοβαρό το ενδεχόμενο αναζωπυρώσεων για την πυρκαγιά στον Φαρμακά - Χωρίς ενεργά μέτωπα

Βελτιωμένη είναι η κατάσταση με την πυρκαγιά που άρχισε χθες (15/6) στον Φαρμακά.