Γαλαζοκίτρινο το ντέρμπι στο Λευκόθεο – Ήττα στις λεπτομέρειες για Απόλλωνα (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ – ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ)

Την εντός έδρας νίκη σημείωσε ο ΑΠΟΕΛ, όπου στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής επικράτησε του Απόλλωνα με 82-77, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο Λευκόθεο Στάδιο.

Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Ντμίτρι Τόμπσον με 19 πόντους (2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του, με τον Απόλλωνα στο 5’ να είναι μπροστά με 10-9. Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας, όπου μέχρι την λήξη της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες σημείωσαν από δέκα ακόμα πόντους (20-19).

Βελτιωμένος μπήκε ο ΑΠΟΕΛ στο β’ δεκάλεπτο, όπου μέχρι το 15’ είχε προηγηθεί με 37-30. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προηγούνταν με εννέα πόντους διαφορά (48-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας ήταν ανεβασμένος, καταφέρνοντας μέχρι το 25’ να μειώσει σε 54-51, ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα με τέσσερις πόντους από τους Ηλιάδη-Τζάξον, πήρε προβάδισμα με 55-54. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 60-59.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και κατάφεραν έως το 33:10 να προηγηθούν με +5 (67-62).

Μέχρι το 39:20 ο Απόλλωνας κατάφερε να μειώσει στους τρεις την διαφορά (78-75), ενώ 30’’ πριν το τέλος ο Ντέντι με λέι απ έφερε την διαφορά στους πέντε για τον ΑΠΟΕΛ (80-75).

Λίγο αργότερα ο Λιούις μείωσε ξανά στους τρεις για τον Απόλλων (80-77), ενώ πριν το τέλος του αγώνα ο Κάφι με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό 82-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 48-39, 59-60, 82-77.

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Γκάρετ 10, Τόμπσον 19 (2), Ντέντι 11, Γιανναράς 5 (1), Κάφι 9 (1), Κοιλαράς, Κούνας 9 (1), Λοϊζίδης 5 (1), Φράιντεϊ 14 (2).

Απόλλωνας (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Χάινς 14, Οράιλι 17 (2), Λιούις 13, Ηλιάδης 13 (1), Τζάξον 11 (1), Ντάγκλας 7 (1), Ελευθερίου 2.