Έκανε το καθήκον της η Ρεάλ και… στρογγυλοκάθεται ξανά στην ΚΟΡΥΦΗ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το χρέος της απέναντι στην προτελευταία Εσπανιόλ, επιβλήθηκε 2-0 με τέρματα των Βαράν και Μπενζεμά και στρογγυλοκάθεται ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το σερί νικών της Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίζεται.

Η «βασίλισσα» ήταν ευθύς εξ αρχής το φαβορί στον αγώνα με την προτελευταία Εσπανιόλ και επιβεβαίωσε τον τίτλο της, νικώντας άνετα, απλά και ωραία με 2-0 τους Καταλανούς στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου».

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και αν δεν ήταν ο Λόπεθ, το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο.

Παρ’ όλα αυτά, κατάφερε να επικρατήσει, να φτάσει τους 34 βαθμούς και να είναι ξανά μόνη πρώτη στο +3 από τη Μπαρτσελόνα, αλλά με ματς παραπάνω.

Η Εσπανιόλ από την άλλη έμεινε στους εννέα βαθμούς, είναι 19η και δίνει μαχη σωτηρίας.

Ο Βαράν με διαγώνιο πλασέ στο 37′ έκανε το 1-0 για τη Ρεάλ που έχασε και άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει στο πρώτο 45λεπτο, με το δεύτερο τέρμα να σημειώνεται στο 79′ με τον Μπενζεμά από γύρισμα του Βαλβέρδε.

Ο 31χρονος Γάλλος φορ έφτασε τα 11 τέρματα στη φετινή La Liga έπειτα από 15 αγωνιστικές.

Πηγή: sport24.gr

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ:

• Συμπλοκή στην Πάφο: Επιτέθηκαν σε νεαρό – Έδειξε τους δράστες δύο εβδομάδες μετά, ανάμεσά τους και ανήλικος

• Κάπνιζαν εν ώρα πτήσης - Ποινή φυλάκισης με αναστολή σε δύο επιβάτες αεροσκάφους

• «Κράτος Μαφία»: Επανέρχεται η Αυστραλή νομικός και συνεχίζουν οι καταθέσεις - Μαρτυρία και από τον Χρήστο Στυλιανίδη

• Νέες μειώσεις στα καύσιμα: Μέχρι που έφτασαν από τον Ιούλιο – Δείτε τα φθηνότερα πρατήρια

• Σε δύο στρατόπεδα το ΔΗΚΟ - Στήριξη Νικόλα στην κυβέρνηση για τον Φιντάν

• Καλλιμάνη: Η συγκινητική εξομολόγηση για την συνεργασία με τον Καρρά λίγο πριν τον θάνατο του

Συνέρχεται η Άτυπη Σύνοδος των ΥΠΕΞ – Το Κυπριακό στο τετ-α-τετ Γεραπετρίτη-Φιντάν

Το Κυπριακό θα βρίσκεται στο επίκεντρο της Άτυπης Συνόδου του Συμβουλίου Εξωτερικών Υποθέσεων της ΕΕ που συνέρχεται την Πέμπτη στις Βρυξέλλες.