ΑΝΕΤΑ η ΕΘΑ κόντρα στην ΑΕΛ

Η ΕΘΑ ήταν η νικήτρια στην αναμέτρηση απέναντι στην ΕΚΑ ΑΕΛ με 90-61, για την 10η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Τζέρεμι Σμιθ με 22 πόντους (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 8 ασσίστ).

Στα μισά της α’ περιόδου το σκορ ήταν στο ισόπαλο 11-11, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές στην συνέχεια και να προηγούνται με 20-13 στο τέλος της περιόδου. Έπειτα η ΕΘΑ κατάφερε έως το 17’ να φέρει την διαφορά στο +16, ωστόσο η ΑΕΛ ήταν βελτιωμένη στην πορεία και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου μείωσε σε 39-31.

Η ΕΘΑ διατηρούσε το προβάδισμα της και στην γ’ περίοδο όπου στο 26’ το σκορ πήγε στο 52-45. Ακολούθως η ΑΕΛ ήταν ανεβασμένη, όπου μέχρι το 29:30 ισοφάρισε σε 54-54, ωστόσο πριν το φινάλε της περιόδου ο Άντγκερ με τρίποντο έφερε μπροστά τους «κιτρινόμαυρους» με 57-54. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Γιώργου Μπιτζάνη μπήκε ορεξάτα, όπου μέχρι το 35’ κατάφερε να προηγείται με 72-59. Στα τελευταία στάδια του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και κατάφεραν μέχρι την ολοκλήρωση του να επικρατήσουν με 90-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 39-31, 57-54, 90-61

ΕΘΑ (Γιώργος Μπιτζάνης)

Χάρρις 5, Σμιθ 22 (1), Κισουνλάλ 7 (1), Παπάμιχαηλ 8 (2), Άντγκερ 21 (4), Ίσαμπελ 19 (1), Γιάγκου 2, Ορφανός, Παναγιώτου 6, Ιγκνατόφσκι.

ΕΚΑ ΑΕΛ (Δημήτρης Σαρίκας)

Γουόλκερ 23 (5), Χάμιλτον 13 (1), Δημακόπουλος 7, Μονιάτης 2, Χάρπερ 5 (1), Πασιαλής 2, Μπολσάκοβ 6, Εύζωνας 3, Πιττάκας.

ΠτΔ: «Οι σχέσεις Κύπρου – ΗΠΑ ενδυναμώνονται βήμα με βήμα»

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας παρέστη στη δεξίωση της Πρεσβειας των ΗΠΑ με την ευκαιρία της 248ης επετείου από την Ανεξαρτησία των ΗΠΑ