«ΕΦΤΑΨΥΧΗ» Ρεάλ κόντρα στη Βαλένθια πριν το «clasico»!

Μετά τη νίκη-πρόκριση στο Άμστερνταμ επί του Άγιαξ, η Βαλένθια έφτασε κοντά στη νίκη και επί της Ρεάλ, αλλά ο Καρίμ Μπενζεμά ισοφάρισε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων σε 1-1.

Την περασμένη Τρίτη, χάρη στο γκολ του Ροντρίγκο, κατάφερε να περάσει από την έδρα του Άγιαξ, με 0-1 και να πάρει μια πολύ παλικαρίσια νίκη-πρόκριση στη νοκ-άουτ φάση του Champions League.

Σήμερα, η Βαλένθια, πήγε να κλείσει… ονειρικά την εβδομάδα γι’ αυτήν, κάνοντας το 1-0 στο 76ο λεπτό, με τον Κάρλος Σολέρ, αλλά ο Καρίμ Μπενζεμά, είχε διαφορετική άποψη.

Ο επιθετικός της Ρεάλ, έκανε το 1-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων κι έσωσε με αυτό τον τρόπο το βαθμό για τη «Βασίλισσα», πηγαίνοντας στους 35 βαθμούς και μένοντας (δεύτερη στην ισοβαθμία με τη Μπαρτσελόνα) και την Τετάρτη πάει στο «Καμπ Νου» για το Clasico.

Οι «Νυχτερίδες» από την πλευρά τους, πήγαν στους 27 βαθμούς, «πιάνοντας» την Αθλέτικ Μπιλμπάο στην έβδομη θέση…

Σοσιεδάδ-Μπαρτσελόνα 2-2
(12’ Ογιαρθάμπαλ, 62’ Ισάκ – 38’ Γκριεζμάν, 49’ Σουάρεζ)

Θέλτα-Μαγιόρκα 2-2
(20’ Ραφίνια, 50’ πεν. Ιάγο Άσπας – 33’ πεν. Σάλβα Σεβίγια, 83’ Μπούντιμιρ)

Εσπανιόλ-Μπέτις 2-2
(19′ Νταρντέρ, 41′ Μπερνάρντο – 4′ Ιγκλέσιας, 67′ Μπάρτρα)

Σε ελεύθερη πτώση ΔΗΚΟ ΕΔΕΚ και ΔΗΠΑ - Μονόδρομος οι παραιτήσεις των ηγεσιών

Σε μία περίοδο «εσωστρέφειας» βρίσκονται τα κόμματα του κέντρου, τα οποία αφού ξεπέρασαν το πρώτο σοκ από την ήττα των διπλών εκλογών, ψάχνουν απαντήσεις για το τι πραγματικά έφταιξε ώστε να φτάσουν σε αυτό το απογοητευτικό σημείο, που βρίσκονται σήμερα. Παρά τα μηνύματα που έλαβαν από τους πολίτες, φαίνεται πως οι ηγεσίες των τριών κομμάτων να μην αντιλαμβάνονται το τεράστιο πρόβλημα ή αρνούνται να το αντιληφθούν, ενώ θεωρούν τα κόμματά τους, ως περιουσιακό τους στοιχείο, αρνούμενοι να παραιτηθούν. Σε μία εποχή όπου η κοινωνία έχει δώσει την απάντησή της, επιλέγοντας τον νεαρό Φειδία Παναγιώτου, ο οποίος έλαβε μεγαλύτερο ποσοστό από το σύνολο των ποσοστών των τριών κομμάτων ΔΗΚΟ ΕΔΕΚ και ΔΗΠΑ, οι ηγεσίες τους εξακολουθούν να μην αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους.