«Βασίλισσα» στο Λεμεσιανό ντέρμπι η ΑΕΛ – Νίκες για Ανόρθωση, Ολυμπιάδα και Παφιακό (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)

«Βασίλισσα» στο Λεμεσιανό ντέρμπι είναι η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α΄ Κατηγορίας Γυναικών Robo Markets ΑΕΛ.

Οι «γαλαζοκίτρινες» κέρδισαν τον Property Gallery Απόλλων με 3-1 στο γήπεδό τους Αθλητικό Κέντρο «Νίκος Σολωμονίδης» ολοκληρώνοντας στην 1η θέση το 2019 με τη συμπλήρωση του 2019.

Στους υπόλοιπους αγώνες ο Korantina Homes Παφιακός επικράτησε της ΑΕΚ στο Αθλητικό Κέντρο «Αφροδίτη» με 3-0 σετ, ενώ η Ολυμπιάδα επικράτησε του UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 0-3 στο Αθλητικό Κέντρο Τεχνικής Σχολής Αυγόρου.

Εξάλλου, η Ανόρθωση κέρδισε την Ομόνοια και ακολουθεί κατά πόδας την Robo Msrkets ΑΕΛ.

«Γαλαζοκίτρινο» το ντέρμπι

AΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» : Robo Markets ΑΕΛ – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 3-1 (25-22,25-15, 19-25, 25-18)

Η Robo Markets ΑΕΛ ήταν η «βασίλισσα του ντέρμπι της Λεμεσού που σηματοδότησε την παραμονή στην κορυφή στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών Α΄ Κατηγορίας.

Με την ολοκλήρωση της 9ης αγωνιστικής η Robo Markets AΕΛ βρίσκεται στην 1η θέση με 24 βαθμούς έναντι 23 της Ανόρθωσης κερδίζοντας τον Property Gallery Απόλλων με 3-1 σετ στο Αθλητικό Κέντρο «Νίκος Σολωμονίδης».

Ο Property Gallery Απόλλων προσπάθησε, αλλά δεν είχε διάρκεια στην απόδοσή του και έμεινε στην 5η θέση.

Η Robo Markets ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο ντέρμπι και προηγήθηκε 11-06, με τον Property Gallery Απόλλων να ανεβάζει σταδιακά την απόδοσή του και να μειώνει 15-11.

Το ντέρμπι «άναψε» στη συνέχεια με τις «κυανόλευκες» να μειώνουν 23-20 αλλά τις «γαλαζοκίτρινες» να κρατούν και να κερδίζουν σε 25’ 25-22 προηγούμενες 1-0.

Οι «γαλαζοκίτρινες» μπήκαν εντυπωσιακά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν 08-03. Παίζοντας με ανεβασμένη ψυχολογία ανέβασαν το σκορ στο 15-06 και στο 17-07 δείχνοντας ανώτερες. Τελικά η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε σε 21’ 25-15 και πήρε σκορ ασφαλείας 2-0 σετ.

O Property Gallery Απόλλων έδειξε ικανός να παλέψει στο τρίτο σετ αφού το παιχνίδι ήταν ισοδύναμο και ισόπαλο στα αρχικά στάδια 07-07.

Οι «γαλάζιες» βρέθηκαν μπροστά με 13-18. Η ομάδα του Letsiev διατήρησε την πρωτοβουλία και με το υπέρ της 17-22 έβαλε βάσεις νίκης στο σετ για να επικρατήσει με 19-25 σε 28’ και να μειώσει σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ η Robo Markets ΑΕΛ ανασυντάχθηκε και κυριάρχησε μετά τα αρχικά στάδια. Ο Property Gallery Απόλλων ακολούθησε στο σετ μέχρι το 08-05.

Ωστόσο, η ομάδα του Μασιά κατόρθωσε να ξεφύγει με 11-06, σκορ που ήταν καθοριστικό για τη συνέχεια. Με σωστή διαχείριση οι «γαλαζοκίτρινες» κέρδισαν 25-18 σε 22’ και ολοκλήρωσαν το ντέρμπι με νίκη 3-1.

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Stedile, Moreira, Dudnikova, Σπύρου, Παύλου, Πεχλιβάνη –Λίμπερο 1: Στεφανίδου – Gryban, Λίμπερο 2: Κοκκή – Αλλαγές: Κατσουνωτού.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(D. LETSIEV): Jenkins, Λάμπρου, Πέτρου,Saini, Saidulinna, Πέτρου Ελ. – Λίμπερο: Ζακχαίου.

Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ «ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Κorantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 3-0 (25-22, 25-15, 25-17)

Δυσκολεύτηκε, όμως ο Korantina Homes Παφιακός εκμεταλλεύτηκε την έδρα του απέναντι σε μια παθιασμένη ΑΕΚ κερδίζοντας για την 9η αγωνιστική και τελευταία του 2019 για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α΄ Γυναικών με 3-0 στο Αθλητικό Κέντρο «Αφροδίτη μένοντας στην 3η θέση. Η ομάδα της Λάρνακας τα έδωσε όλα για τη σημαντική νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε.

Η ΑΕΚ αιφνιδίασε τον Korantina Homes Παφιακό και προηγήθηκε στο πρώτο σετ 02-07 και διατήρησε τα ηνία μέχρι τα μέσα του σετ.

O Korantina Homes Παφιακός κατάφερε να προηγηθεί, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε 18-18. Ματά από μάχη, η ομάδα της Πάφου ξέφυγε με δυο πόντους και κέρδισε σε 29’ 25-22 ανοίγοντας το σκορ.

O Korantina Homes Παφιακός προηγήθηκε 02-00, αλλά η ΑΕΚ δεν άφησε τις γηπεδούχες να ξεφύγουν. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά 10-09 με την ομάδα του Κωνσταντινίδη να κάνει το 04-00 και το ταμπλό να γράφει 13-09.

Σταδιακά, η ομάδα της Πάφου πήρε τα πάνω της και αφού το σκορ πήγε στο 23-14 «καθάρισε» το σετ με τις γηπεδούχες να επικρατούν 25-15 σε 24’

Πολύ δυνατά μπήκε η ΑΕΚ και στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 00-04. Ωστόσο, σε άλλο ένα σετ ο Korantina Homes Παφιακός αντέδρασε και προηγήθηκε 13-10.

Η αύξηση του σκορ στο 19-13 έδειξε ότι οι «γαλάζιες» ήταν πολύ κοντά στη νίκη και τελικά ολοκλήρωσαν το σετ με 25-17 σε 25’. Η νίκη του Korantina Homes Παφιακού ήλθε σε 78’.

Κorantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ): De Souza, Batista, Θεοτή, Da Silva, Κωνσταντίνου, Ιορδάνους – Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές: Χατζηλαμπρή.

AEK (XΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ): Slankamerac, Ιωάννου, Bουρκά, Χαραλάμπους, Scott, Στυλιανού, Δημητρίου – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.

Έπαιξε όσο χρειαζόταν

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΕΩΣ: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΟΜΟΝΟΙΑ 3-0 (25-15,25-08, 25-11)

Παίζοντας όσο χρειαζόταν και χρησιμοποιώντας τις νεάνιδες Χατζηπέτρου, Τζιακίδου και Αντωνίου για μεγάλο διάστημα, η Ανόρθωση κέρδισε την Ομόνοια στην 9η αγωνιστική και τελευταία του 2019 με 3-0- σετ στο Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως. Η Ομόνοια δέχθηκε νέα ήττα χάνοντας μετά από καλή προσπάθεια σε 54’.

Στο πρώτο σετ η Ανόρθωση επέβαλε τον ρυθμό της και επικράτησε 25-15 σε 19’. Στο δεύτερο σετ η Ομόνοια προηγήθηκε 00-02 αλλά δεν κατάφερε να μείνει για πολύ στο σετ αφού η «Μεγάλη Κυρία» ξέφυγε, προηγήθηκε 20-06 και κέρδισε σε 17’ 25-08 ανεβάζοντας το σκορ στο 2-0.

Η Ανόρθωση είχε εύκολο έργο και στο τρίτο σετ. Το αρχικό 06-02 μετατράπηκε σε 18-08 με την ομάδα του Boscovic να κερδίζει σε 18’ και τον αγώνα 3-0.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (ΑL. BOSCOVIC): Bασιλείου, Caetano, Bratunhina, Τaylor, Ριαλά, Σταυρινίδου – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Χατζηπέτρου, Τζιακίδου

ΟΜΟΝΟΙΑ (N. ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ): Onuki – Χαραλάμπους, Αντωνίου, Μαριόλα, Aλαξάνδρου, Popolititova, Παπασάββα – Λίμπερο: Τσίρακου.

Άνετο πέρασμα

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΑΥΓΟΡΟΥ: UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 0-3 (17-25, 21-25, 14-25)

Άνετο ήταν το πέρασμα της Ολυμπιάδας από τα Κοκκινοχώρια. Για την 9η και τελευταία αγωνιστική του 2019 για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α΄ Κατηγορίας Γυναικών κέρδισε το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 0-3 σετ στο Αθλητικό Κέντρο της Τεχνικής Σχολής Αυγόρου.

Η ομάδα του Κ. Παναγίδη συνεχίζει την ανοδική της πορεία και βρίσκεται στην 4η θέση. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου ολοκλήρωσε το 2019 στην 7η θέση.

Ανώτερη η Ολυμπιάδα στο πρώτο σετ κέρδισε 17-25 σε 29’ και προηγήθηκε με 0-1 σετ στο Αθλητικό Κέντρο της Τεχνικής Σχολής Αυγόρου.

Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου άρχισε καλά το δεύτερο σετ και προσπέρασε 05-02. Ωστόσο, όταν η ομάδα του Παναγίδη ανέβασε την απόδοσή της προηγήθηκε με 13-17 ελέγχοντας το σετ.

Οι γηπεδούχες μείωσαν 20-23, αλλά η Ολυμπιάδα πήρε το σετ με 21-25 σε 27’ διαμορφώνοντας το 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η Ολυμπιάδα με αποφασιστικότητα και εντυπωσιακό ξεκίνημα προηγήθηκε 04-11. Η ομάδα του UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου προσπάθησε να μπει στο σετ και μείωσε 11-16.

Ωστόσο, δεν απείλησε περισσότερο την Ολυμπιάδα που επικράτησε με 14-25 σε 27’ κερδίζοντας σε 93’ αγώνα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (9Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Η βαθμολογία μετά την ολοκλήρωση της 9ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών είναι η ακόλουθη:

Πηγή: new.volleyball.org.cy

Απαντά στον Τούρκο ΥΠΕΞ ο ΠτΔ: «Αντιλαμβάνομαι τη δύσκολη θέση που βρίσκεται, λόγω της αναγνώρισης του ρόλου της Κυπριακής Δημοκρατίας»

Επιβεβαίωσε τη συνάντησή του στις Βρυξέλλες με την προσωπική απεσταλμένη του ΓΓ των ΗΕ, Μαρία Άνχελα Ολγκίν Κουεγιάρ, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Νίκος Χριστοδουλίδης, ενώ απάντησε και στο Τούρκο Υπουργό Εξωτερικών, τονίζοντας ότι η Κύπρος είναι κέντρο επιχειρήσεων αποστολής ανθρωπιστικής βοήθειας και απομάκρυνσης αμάχων.