Νίκησε την Ομόνοια και ανέβηκε 2η η ΑΕΚ!

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Πετρολίνα ΑΕΚ μετά τη νίκη της επί της Ομόνοιας με 85-58, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Έσα Αχμάντ με 18 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Η Ομόνοια με τρίποντο του Κάμπελ είχε το προβάδισμα στο 1′ (2-5), όμως από εκεί και πέρα οι «κιτρινοπράσινοι» κυριάρχησαν. Με ένα σερί 11 πόντων στο 4′ βρέθηκαν μπροστά με 13-5 και εκ τότε δεν έχασαν τον έλεγχο του αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 26-12, ενώ η διαφορά ανέβηκε στους 21 πόντους (39-18) στο 18′. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 39-27 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η πλάστιγγα για τη νίκη έγειρε για τα καλά προς την πλευρά της ομάδας της Λάρνακας στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς διευρύνθηκε η διαφορά της που έφθασε στους 24 πόντους (69-45). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ κράτησε τις αποστάσεις και με τελικό σκορ 85-58 πρόσθεσε την 12η νίκη της στο πρωτάθλημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-12, 39-27, 69-45, 85-58