Ο «βασιλιάς» μίλησε στο τέλος και στέρησε το διπλό της ΕΝΠ!

Νέα Σαλαμίνα και ΕΝΠ έμειναν στην ισοπαλία με 1-1 στο «Αμμόχωστος» για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Στους 24 βαθμούς ανέβηκαν οι ερυθρόλευκοι, στους 12 οι βυσσινί.

Καθόλου καλός ο ρυθμός του αγώνα στο α΄μέρος, με λιγοστές ευκαιρίες. Ανώτερο το δεύτερο 45λεπτο με την ομάδα του Γιανέφσκι να έχει πιο καλές φάσεις για γκολ. Δύο δοκάρια (50′ – 62′) για την ΕΝΠ. Αμπαρτζουμιάν (51′) και Κίνγκσλεϊ (87′) τα γκολ που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μεγάλη ευκαιρία έχασαν οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 3′. Ο Βαρέλα έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Ρουσίας από κοντά έβαλε την προβολή ωστόσο η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 10′ ήταν σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν. Ο Κορέια, εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, με τον Κλέιμαν να διώχνει πολύ δύσκολα σε κόρνερ.

Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη, έχασε νέα ευκαιρία. Ο Ρομάν έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή στο 24′ με τον Κλέιμαν να είναι σε ετοιμότητα.

Οκτώ λεπτά αργότερα, στο 32′ η ΕΝΠ κέρδισε το κόρνερ, το εκτέλεσε και ο Ουντόζι έπιασε την κεφαλιά στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας, όμως, ο Κίσσας ήταν σωστά τοποθετημένος και απέκρουσε.

Έτσι το… στείρο 0-0 ήταν αυτό που «έκλεισε» το πρώτο μέρος.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην επανάληψη, η ομάδα του Γιανέφσκι μπήκε… φουριόζα. Στο 50′ ο Ρουσιάς έκανε το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Κίσσα. Μετά την… προειδοποίηση, η ΕΝΠ «χτύπησε». Ο Ριέρα, στο 51′ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Αμπαρτζουμιάν έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι ανοίγοντας το σκορ και γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Οι βυσσινί συνέχισαν δυναμικά και έφτασαν μια ανάσα από το 2-0 στο 62′ όταν ο Ρουσιάς έκανε το γύρισμα και ο Σέζαρ που έβαλε την προβολή, παραλίγο να πετύχει άθελα του αυτογκόλ, με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κίσσα.

Στο 87′ η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη, στην πρώτη της φάση στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να βρει στόχο! Ο Κορέια έκανε τη σέντρα και ο Κίνγκσλεϊ με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Η Νέα Σαλαμίνα μετά την ισοπαλία πήγε στους 24 βαθμούς, ενώ η ΕΝΠ ανέβηκε στους 12.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Χριστοφόρου, Λαμπότ, Κορρέια, Σέζαρ, Ρομάν (68′ Μαουρίσιο), Κωστή (55′ Μαριάνοβιτς), Νουρ, Σίμπσον, Ελουντού (60′ Σιαθάς), Κίνγκσλεϊ

Στον πάγκο: Βεσελόφσκι, Φουστάρ, Ρέινολντς, Παναγή, Δημητρίου, Νικολάου

ΕΝΠ (Γιανέφσκι): Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Μπαρμπόζα, Μπάλαζιτς, Βαλλιάνος, Σπόλιαριτς, Ριέρα, Θεοδώρου (90+2′ Κολοκούδιας), Βαρέλα (82′ Κουμής), Ουντόζι (75′ Μαϊσουράντζε), Ρουσιάς

Στον πάγκο: Πέτρου, Μουλαζίμης, Στάροκιν, Αγγελή, Ανδρέου, Κοσμά

Κίτρινες: Μαουρίσιο / Ριέρα