Σαλπάρισε στραβά ο ΑΠΟΕΛ – Παλικάρι η… νεοφώτιστη

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το πρώτο παιχνίδι της χρονιάς 2020-21 ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και Καρμιώτισσα, στο ΓΣΠ αφού έμειναν στην ισοπαλία 2-2. Παρά το γεγονός πως οι γαλαζοκίτρινοι προηγήθηκαν δύο φορές, η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ δεν παράτησε το ματς, είχε την απάντηση και κατάφερε να πάρει «παλικαρίσιο» βαθμό.

Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και έδειξαν από την αρχή πως είχαν… άγριες διαθέσιμες, με τον Μερκή στο 7’ να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Ζαχίντ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κύπριος αμυντικός έκανε το πλασέ με τον Αλκιβιάδη να διώχνει στη γραμμή.

Ότι δεν έκανε ο Μερκής, το έκανε ο Σαχάρ στο 14’. Ο Ισραηλινός έκλεψε την μπάλα, γύρισε στον Εφραίμ που έξανε το πλασέ με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Σαχάρ έγραψε το 1-0 ανοίγοντας λογαριασμό με τον ΑΠΟΕΛ.

Στο 20’ η Καρμιώτισσα έδειξε αντίδραση και έφερε το παιχνίδι στα ίσα γράφοντας το 1-1 με τον Ισμαή Σάσι. Ο Τυνήσιος έκανε εξαιρετική ντρίμπλα πάνω στον Λουντέμο, επιχείρησε του σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίκτυα του Σίλβα. Έτσι, η ισοπαλία 1-1, «έκλεισε» το πρώτο ημίχρονο.

Στο β’ μέρος και στο 72ο λεπτό, ο Τάμαρι «άγγιξε» το γκολ, όμως, το σουτ του κάπου κόντραρε βρίσκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Καϊρίνου και έφυγε κόρνερ από το οποίο ήρθε το επόμενο τέρμα του ΑΠΟΕΛ ένα λεπτό αργότερα. Ο Ντε Βινσέντι το εκτέλεσε και ο Σάντος στο 73’ «κάρφωσε» τον Καϊρίνο για το 2-1.

Η χαρά της ομάδας του Μαρίνου Ουζουνίδη κράτησε μόλις δύο λεπτά, αφού η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ είχε… έτοιμο την απάντηση. Στο 75’ ο Χρίστου, εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σατσιά στην άμυνα και με αριστερό δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Σίλβα για το 2-2 φέρνοντας ξανά το παιχνίδι στα ίσα.

Το τελικό σκορ δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

To ΦΙΛΜ του αγώνα:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90′ Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

86′ Ο Πιντσέλι περνάει στη θέση του Νεοφύτου.

83′ Κίτρινη στον Χρίστου.

78′ Εφραίμ έξω, Χάνι μέσα.

75′ ΓΚΟΛ 2-2. Λάθος στην άμυνα των γαλαζοκιτρίνων από τον Σατσιά, ο Χρίστου με δυνατό ξερό σουτ φέρνει ξανά το παιχνίδι στα ίσα.

73′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε το κόρνερ και με κεφαλιά ο Σάντος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ.

72′ Σουτ του Τάμαρι, η μπάλα κοντράρει, βρίσκει στο δοκάρι και φεύγει σε κόρνερ.

71′ Μαλεκκίδης μέσα, Χατζηβασίλης έξω.

66′ Λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Νεοφύτου έκανε το σουτ, ο Σίλβα έπεσα και μπλόκαρε.

65′ Ρέινολντς στη θέση του Ισμαήλ Σάσι.

64′ Σουτ του Εφραίμ από πλάγια θέση, ο Καϊρίνος απέκρουσε και η μπάλα έφυγε κόρνερ.

62′ Ο Σατσιάς μπήκε στην περιοχή, σούταρε με τον Καϊρίνο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

61′ Κίτρινη στον Χριστοφή.

59′ Σατσιάς και Ντε Βινσένστι αντικαθιστούν τους Λουντέμο και Ζαχίντ.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

TEΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

35′ Φαλτσαριστό σουτ του Τάμαρι, λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Καϊρίνου η μπάλα.

31′ Παράλληλη σέντρα του Ρομό, δεν βρέθηκε κανείς στην πορεία της μπάλας, κατέληξε σε πλάγιο.

26′ Γύρισμα του Ζαχίντ στον Γένσεν, το σουτ όμως, έφυγε έξω.

20′ ΓΚΟΛ 1-1. Ισοφαρίζει η Καρμιώτισσα. Σουτ του Ισμαήλ Σάσι έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίκτυα.

14′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Σαχάρ έκλεψε, γύρισε στον Εφραίμ που έκανε το πλασέ βρίσκοντας το δοκάρι και στην επαναφορά, ο Ισραηλινός με άδεια εστία άνοιξε το σκορ.

7′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Ζαχίντ, ο Μερκής έκανε το πλασέ με τον Χριστοφή να διώχνει στη γραμμή.

6′ Σουτ του Τάμαρι, η μπάλα κοντράρει και φεύγει σε κόρνερ.

Ξεκίνησε ο αγώνας.

ΑΠΟΕΛ (Ουζουνίδης): Σίλβα, Μιχαΐλοβιτς, Σάντος, Μερκής, Ιωάννου, Λουντέμο (59′ Σατσιάς), Γένσεν, Τάμαρι, Εφραίμ (78′ Χάνι), Ζαχίντ (59′ Ντε Βινσέντι), Σαχάρ

Στον πάγκο: Τσιλιγγίρης, Αποστολάκης, Γαβριήλ, Γουίλερ, Σιέλης, Κούτσακος

Καρμιώτισσα (Μιχαήλ): Καϊρίνος, Ευσταθίου, Χρίστου, Μπαράνοβ, Οικονόμου, Χριστοφή, Μ. Σάσι, Ρομό, Ι. Σάσι (65′ Ρέινολντς), Χατζηβασίλης (71′ Μαλεκκίδης), Νεοφύτου (86′ Πιντσέλι)

Στον πάγκο: Κίττος, Σουμπούνου, Γιαρίν, Καπαρτής, Φράγκος, Σάββα

KITΡΙΝΕΣ: – / Χριστοφή, Χρίστου