ΞΕΚΟΛΛΗΣΕ με Μπαλοτέλι-Ουντότζι και… ΑΝΑΤΡΟΠΗ – Χαμένη στην επανάληψη η ΑΕΚ

Μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες η ΕΝΠ πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 2-1 της ΑΕΚ και μάλιστα με ανατροπή. Μέτρια εμφάνιση οι φιλοξενούμενοι, παθιασμένη εμφάνιση από τους βυσσινί που πήραν τους πρώτους τους βαθμούς μετά από έξι αγωνιστικές!

Μόλις στο 3ο λεπτό η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον συνήθη ύποπτο, Ιβάν Τρισκόφσκι και είχε τον έλεγχο του ματς στο πρώτο ημίωρο. Η ΕΝΠ απείλησε στο 39′ με την κεφαλιά του Μπάλαζιτς στο δοκάρι ενώ στην επανάληψη έγινε ακόμη πιο επιθετική με την είσοδο του Ουντότζι.

Οι βυσσινί εξαργύρωσαν την επιθετικότητα τους και μετά από αρκετές ευκαιρίες με Θεοδώρου και Λουσέρο ήρθε ο Μπαλοτέλι να εκμεταλλευτεί το λάθος του Θωμά Ιωάννου και να νικήσει τον Τέουνκενς για το 1-1!

Η ΑΕΚ απείλησε στο 72′ με την μεγάλη διπλή ευκαιρία του Φλοριάν όμως ο Γκατσέφσκι του είπε όχι και επτά λεπτά μετά στο 79′ η ΕΝΠ πήρε κεφάλι στο σκορ με το δυνατό σουτ της χρυσής αλλαγής του Φερέρ, Ουντότζι μέσα από την περιοχή!

ΕΝΠ (Φερέρ): Γκατσέφσκι, Λουσέρο (88′ Μουλαζίμης), Κυριάκου (46′ Ουντόζι), Μπελόνε, Μαϊσουράντζε, Μπαρμπόσα, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Θεοδώρου, Ντένινγκ (64′ Μαρκόσκι), Μπαλοτέλι

ΑΕΚ (Καρίγιο): Τέουνκενς, Τρουγιόλς, Άμπραχαμ (66′ Σπιρόφσκι), Ακοράν (81′ Αναστασίου), Τρισκόφσκι, Χέιτλι, Έκτορ Μαρτίνεθ, Φερνάντεθ, Ιωάννου, Ναράνχο, Μακρής (61′ Φλοριάν)

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

88′ Έξω ο Λουσέρο, μέσα ο Μουλαζίμης

87′ Κίτρινη στον Φλοριάν

81′ Τρίτη αλλαγή η ΑΕΚ. Έξω ο Ακοράν, μέσα ο Αναστασίου

79′ ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ και… ανατροπή! Ο Μπαλοτέλι έκανε ωραία ενέργεια και σουτ, ο Τέουνκενς απέκρουσε όμως μετά από σύγχυση στην περιοχή ο Ουντότζι έκανε το σουτ και έγραψε το 2-1 για τους βυσσινί

72′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Φλοριάν βγήκε μόνος απέναντι στον Γκατσέφσκι όμως πρώτα σούταρε πάνω στον πορτιέρο και μετά με δεύτερη προσπάθεια έστειλε την μπάλα έξω

70′ Ωραία κίνηση του Μαρκόσκι μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ όμως το σουτ του δεν βρίσκει στόχο

66′ Άμπραχαμ εκτός, μέσα ο Σπιρόφσκι

65′ Αλλαγή η ΕΝΠ. Έξω ο Ντένινγκ, μέσα ο Μαρκόσκι

61′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Φεύγει ο Μακρής, μέσα ο Φλοριάν

57′ ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ! Λάθος πάσα προς τα πίσω από τον Θωμά Ιωάννου, ο Μπαλοτέλι έκλεψε και αφού πέρασε τον Τέουνκενς ισοφάρισε με πλασέ

56′ Καραμπόλα στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Λουσέρο από πλεονεκτική θέση στην περιοχή έκανε και αυτός κακό τελείωμα

51′ Δυνατό σουτ του Ναράνχο δεν βρίσκει στόχο

50′ Μεγάλη ευκαιρία η ΕΝΠ! Ο Θεοδώρου μόνος από δεξιά μέσα στην περιοχή έκανε κακό τελείωμα

46′ Στα 25 δευτερόλεπτα από την είσοδο του ο Ουντότζι απειλεί με μακρινό σουτ όμως ο Τέουνκενς απέκρουσε σταθερά

46′ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Εκτός ο Κυριάκου, μέσα ο Ουντότζι. Κάνει πιο επιθετική την ομάδα του Παραλιμνίου ο Φερέρ

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+1′ Μεγάλη απόκρουση του Γκατσέφσκι σε δυνατό σουτ του Ακοράν στη γωνία μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χέιτλι!

39′ Δοκάρι για την ΕΝΠ από την κεφαλιά του Μπάλαζιτς!

36′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φελίπε, ο Τέουνκενς μαζεύει σταθερά

34′ Κίτρινη στον Ακοράν

27′ Διαμαρτυρίες από την ΕΝΠ για πέναλτι σε τράβηγμα του Ναράνχο μέσα στην περιοχή

25′ Προσπαθεί να πιέσει την ΑΕΚ η ΕΝΠ όμως δεν μπορεί να γίνει απειλητική. Έχει τον έλεγχο του ματς η φιλοξενούμενη ομάδα

11′ Κεφαλιά του Ναράνχο, η μπάλα κοντράρει σε αμυντικό και πάει εκτός για κόρνερ

3′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Χέιτλι εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Φερνάντεθ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Τρισκόφσκι στο δεύτερο δοκάρι με γυριστό άνοιξε το σκορ

18:00 – ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Η ΕΝΠ είναι στην τελευταία θέση, 14η, χωρίς βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ συγκατοικεί στην κορυφή μαζί με τον Απόλλωνα με 10 βαθμούς.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπαρμπόζα, Μπάλαζιτς, Κυριάκου, Θεοδώρου, Λουσέρο, Μαϊσουράντζε, Φελίπε, Μπεννόλε, Μπαλοτέλι, Ντένινγκ.
Στον πάγκο: Πέτρου, Ιρέπ, Μουλαζίμης, Κοτσώνης, Στυλιανίδης, Μαυρουδής, Ουντόζι, Κολοκούδιας, Μαρκόσκι.

ΑΕΚ: Τέουνκενς, Τρουγιόλς, Άμπραχαμ, Ακοράν, Χέιτλι, Έκτορ Μαρτίνεθ, Φερνάντεθ, Ιωάννου, Ναράνχο, Μακρής, Τρισκόφσκι
Στον πάγκο: Τόνιο, Θάντι, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι, Σπόλιαριτς, Αναστασίου, Τολεμές, Ναούμ, Κωνσταντίνου

The post ΞΕΚΟΛΛΗΣΕ με Μπαλοτέλι-Ουντότζι και… ΑΝΑΤΡΟΠΗ – Χαμένη στην επανάληψη η ΑΕΚ appeared first on Thema Sports.