Mε ανατροπή έκανε σεφτέ στη σεζόν ο Απόλλωνας, νίκες και για ΑΕΛ, Ολυμπιάδα

Με τον Property Gallery Απόλλων να πετυχαίνει τη νίκη της πρεμιέρας, κερδίζοντας την ΑΕΚ στο «Κίτιον» με 3-1 κάνοντας την ανατροπή, άρχισε το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α΄ Κατηγορίας Γυναικών 2020-2021.

Στους άλλους δυο αγώνες της πρεμιέρας, η Robo Markets AΕΛ κέρδισε το ΘΟΙ Αυγόρου στο Κλειστό «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» με 3-0 σετ, ενώ η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως πέρασε από το Λύκειο Πολεμιδιών επικρατώντας με 3-0 της νεοφώτιστης Lemesos Volleyball.

Στην 1η αγωνιστική είχε ρεπό η Ανόρθωση που κάνει τη δική της πρεμιέρα την Τρίτη 27 Οκτωβρίου στον αγώνα με την Robo Markets ΑΕΛ στο Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως.

Όταν πήρε μπρος… «καθάρισε»

«ΚΙΤΙΟΝ»: ΑΕΚ – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 1-3 (25-21,18-25, 14-25, 09-25)

Ο Property Gallery Απόλλων πέρασε δύσκολες στιγμές αλλά επικράτησε μέσα στο «Κίτιον» στο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής της ΑΕΚ με 3-1 σετ και πέτυχε την πρώτη σπουδαία νίκη στη σεζόν 2020-2021. Ο αγώνας στη Λάρνακα ήταν ντέρμπι για σχεδόν δυο σετ αλλά ακολούθως οι «γαλάζιες» ανέβασαν στροφές κερδίζοντας.

Ο Property Gallery Απόλλων κατά διαστήματα έδειξε πολύ καλά στοιχεία, ενώ η νέα ΑΕΚ έχει πολλές δυνατότητες και εάν επαναλάβει την εμφάνιση του πρώτου και δεύτερου σετ θα έχει πετυχημένη σεζόν.

Εξαιρετικά μπήκαν στη νέα σεζόν οι δυο ομάδες. Στα αρχικά στάδια του πρώτου σετ μοιράστηκαν εντυπώσεις. Ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε 03-05, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε 08-08. Οι «κιτρινοπράσινες» ανέβασαν την απόδοσή τους και προηγήθηκαν 15-12.

Η ομάδα της Τσαγγαρίδου ήταν πιο αποτελεσματική ξέφυγε και άλλο 19-15 και 22-17 δείχνοντας το φαβορί για το σετ. Ο Property Gallery Απόλλων μείωσε στους τρεις 23-20, αλλά η ΑΕΚ κράτησε και σε 32’ κέρδισε το πολύ ωραίο σετ 25-21 γράφοντας το 1-0.

Πλήρως ισορροπημένο άρχισε το δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 04-04. Η ΑΕΚ όπως και στο πρώτο σετ προηγήθηκε (09-07) αποκτώντας ψυχολογία. Ο Property Gallery Απόλλων κατάφερε να προηγηθεί 12-13 σε ένα εξαιρετικό σετ. Η ΑΕΚ ισοφάρισε 14-14 σε ένα σετ για «γερά νεύρα». Οι «γαλάζιες» πήραν τελικά αυτό που ήθελαν κερδίζοντας με 18-25 σε 27’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι της πρεμιέρας σε 1-1.

Η ομάδα του Γ.Γιαπάνη πήρε ψυχολογία και στο τρίτο σετ προηγήθηκε 04-08 με την κα Τσαγγαρίδου να καλεί σε τάιμ – άουτ. Ο Property Gallery Απόλλων ήταν εντυπωσιακός στο τρίτο σετ και ολοένα αύξανε τη διαφορά που άγγιξε τους 11 πόντους 09-20, με την κόουτς της ΑΕΚ να αποσύρει την Γεωργιανή διεθνή Ulumberashvili. Η ομάδα της Λεμεσού ανέτρεψε τα δεδομένα σε 24’ αφού κέρδισε 14-25 και διαμόρφωσε στο «Κίτιον» το 1-2 σετ.

Στο καθοριστικό τέταρτο σετ οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με στόχο να επιβληθούν 03-03, αλλά ο Property Gallery κατάφερε να προηγηθεί 03-06 δείχνοντας να πατά καλύτερα στο σετ. Οι «γαλάζιες» διατηρούσαν το πάνω χέρι αλλά οι «κιτρινοπράσινες» ήταν μέσα στο σετ που ήταν ντέρμπι ξανά.

Ένα σερί 00-04 έφερε τον Property Gallery Απόλλων στο +4 08-12 σε ένα κομβικό σημείο του σετ. Οι παίκτριες του Γιαπάνη πήραν τα πάνω της και ξέφυγαν και άλλο δημιουργώντας νταμπλ – σκορ 08-16. Ο Property Gallery Απόλλων διαμόρφωσε συνθήκες νίκες με το σκορ στο 09-21 για να πάρει το σετ με 09-25 σε 22’ και τον αγώνα με 1-3 σετ.

ΑΕΚ (Σ. ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ): Ulumberashvili, Χαραλάμπους, Στυλιανού, LeMay, Χατζηπέτρου, Δημητρίου – Λίμπερo: Μοσφιλιώτη – Αλλαγές: Λάρκου.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Κωνσταντίνου, Λάμπρου, Krisκova, Ventura, Lavruk, Ιορδάνους – Λίμπερο: Χριστοφόρου.

Κέρδισε και βλέπει το ντέρμπι

ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΙΘΟΥΣΑ «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ 3-0 (25-11,25-05, 25-13)

Χωρίς δυσκολίες και παίζοντας πολύ σοβαρά η Robo Markets ΑΕΛ μπήκε ιδανικά στο νέο πρωτάθλημα κερδίζοντας στο Κλειστό «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» το ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0.

Η εξέλιξη του αγώνα έδωσε την ευκαιρία στον Στέλιο Μασιά να ξεκουράσει παίκτριες και να αγωνιστούν οι αναπληρωματικές. Πλέον η προσοχή στρέφεται στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής με την Ανόρθωση στη Λευκωσία.

Το ΘΟΙ προσπάθησε αλλά υπέκυψε μπροστά σε ένα ανώτερο αντίπαλο. Η ομάδα του Αυγόρου βλέπει τη συνέχεια.

Η Robo Markets ΑΕΛ μπήκε φουριόζα στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 08-02 και 16-08 για να επικρατήσει του φιλότιμου ΘΟΙ 25-11 σε 18’ κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ το ΘΟΙ Αυγόρου άρχισε καλά και προηγήθηκε 0-2 ωστόσο η Robo Markets ΑΕΛ πήρε την πρωτοπορία 07-02 και αύξησε στους 10 με το σκορ να διαμορφώνεται σε 14-04. Χωρίς πίεση η ομάδα του Στ. Μασιά προηγήθηκε 18-05 για να «καθαρίσει» σε 16’ 25-05 και να γράφεται το 2-0 σετ.

Η Robo Markets ΑΕΛ στο τρίτο σετ προηγήθηκε 08-03, αλλά το ΘΟΙ το πάλεψε μειώνοντας 08-05. Με ένα σερί 08-02 οι «γαλαζοκίτρινες» ξέφυγαν με 09 πόντους 15-07 ενώ ακολούθησε νταμπλ – σκορ 18-09. H Robo Markets παίζοντας με τις αναπληρωματικές πήρε το σετ 25-13 σε 18’ και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Παύλου, Stedile, Milca, Σπύρου, Gryban, Πεχλιβάνη – Λίμπερο 1: Κοκκή., Λίμπερο 2:Κωνσταντίνου – Αλλαγές: Κατσουνωτού, Παναγιώτου, Φελλά, Ιωαννίδου, Θεοδοσίου

ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ (ΖΥΜΑΡΑΚΗΣ): Στρατηγάκη, Αντωνίου, Μιχαήλ, Χρίστου, Χαραλάμπους, Ζυμαράκη – Αλλαγές: Λουκά.

Μίλησε… η ποιότητα της στη Λεμεσό

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.0-3 (13-25,15-25, 14-25)

Με όπλο την ποιότητά της η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως άρχισε την προσπάθειά της για κατάκτηση του τίτλου στο φετινό πρωτάθλημα 2020-2021 με νίκη στο Λύκειο Πολεμιδιών.

Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη κέρδισε της νεοφώτιστης Lemesos Volleyball με 3-0 σετ και ξεπέρασε ένα δύσκολο εμπόδιο παίζοντας σοβαρά.

Η ομάδα του Ανδρέα Σπύρου έδειξε στην πρεμιέρα ότι έχει δυνατότητες. Ο στόχος για μια καλή πορεία για τις «ροζ» είναι εφικτός.

Ο ενθουσιασμός της Lemesos Volleyball την βοήθησε να ξεκινήσει καλά το σετ και να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από το φαβορί Ολυμπιάδα Ν. 07-09. Σταδιακά η ομάδα του Νικολάκη πήρε τα ηνία και ξέφυγε 09-18 για να κερδίσει 13-25 σε 21’ και προηγήθηκε 0-1 σετ.

Η Ολυμπιάδα πήρε την πρωτοπορία στο δεύτερο σετ 01-03, αλλά αμέσως η Lemesos Volleyball ισοφάρισε 03-03.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε το σετ με τις «ροζ» να προηγούνται 08-06 και τις «μπλε» να ισοφαρίζουν 10-10.

Η Ολυμπιάδα σταδιακά όμως ανέβηκε και ξέφυγε 12-16 για να επικρατήσει 15-25 σε 23’ ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η Ολυμπιάδα Νεάπολης μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 01-05. Οι παίκτριες του Γ. Νικολάκη ήταν καλύτερες και διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα 14-22 για να κερδίσουν σε 23’ 14-25 και τον αγώνα 0-3.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΣΠΥΡΟΥ): R. Bozanu , E. Bozanu, Summer, Azevedo, Μιχαήλ – Λίμπερο: Καραολή. – Αλλαγές: Λάσπου, Σιδερά.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Doncuk, Hudima, Πέτρου, Cudworth, Μανίταρου, Mudritskaya. – Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Σάγια.

Με την ολοκλήρωση της 1ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου,R η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής:

Πηγή: new.volleyball.org.cy

The post Mε ανατροπή έκανε σεφτέ στη σεζόν ο Απόλλωνας, νίκες και για ΑΕΛ, Ολυμπιάδα appeared first on Thema Sports.

Μαχαιρώματα στη Λευκωσία: Υπέκυψε στα τραύματά του ο 26χρονος – Εκτός κινδύνου η οικιακή βοηθός

Ανείπωτη θλίψη: 19χρονος βρήκε τραγικό θάνατο στα κατεχόμενα - Τι κατέδειξε η νεκροτομή

Σκέψεις για να μετατραπεί σε κόμμα η «ΑΙΧΜΗ» του Δημήτρη Παπαδάκη

Λεμεσός: Επιτέθηκε στον σύντροφο της πρώην του με ρόπαλο και λιβέρι - Στο νοσοκομείο 50χρονος

Συνέχεια στη συζήτηση για πλαφόν σε νερό - Ερωτηματικό αν προλαβαίνουν το κλείσιμο της Βουλής

Τέλος στο «ρίζωμα» των γιατρών στο ΓεΣΥ: Πότε θα πρέπει να βγαίνουν από το σύστημα - Θα μπορούν να ασκούν το επάγγελμα;

Δίκη Γεν. Ελεγκτή: Πολλαπλές συντάξεις και ευνοϊκές τοποθετήσεις στο ΥΠΑΜ ανέδειξε ο Οδυσσέας Μιχαηλίδης

Οι απαντήσεις του Γενικού Ελεγκτή Οδυσσέα Μιχαηλίδη για τα ζητήματα του τίτλου του Βοηθού Γενικού Εισαγγελέα, της δωρεάς των δικηγόρων του για υπηρεσίες υπεράσπισης, των πολλαπλών συντάξεων, του Υπουργείου Άμυνας, καθώς και των πολιτογραφήσεων, ξεχώρισαν κατά τη διάρκεια της ακροαματικής διαδικασίας την Τετάρτη στο Ανώτατο Δικαστικό Συμβούλιο σχετικά με την αίτηση του Γενικού Εισαγγελέα Γιώργου Σαββίδη για παύση του Γενικού Ελεγκτή με τον ισχυρισμό περί ανάρμοστης συμπεριφοράς.