Κέρδισε, ΠΑΤΗΣΕ 3η και… ΣΤΗΝΕΙ αυτί σε ντέρμπι

Την 6η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε η ΑΕΛ.  Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ κέρδισε στο Τσίρειο Στάδιο τον Ερμή Αραδίππου με 2-1 για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας.

Η ΑΕΛ θέλησε να ξεκινήσει επιθετικά, ψάχνοντας το πρώτο γκολ που θα άνοιγε το παιχνίδι και θα έκανε πιο εύκολο το έργο της στη συνέχεια.  Έφτιαξε κάποιες προϋποθέσεις και κατάφερε στο 14ο λεπτό με τον Τόρες στο 14ο λεπτό να ανοίξει το σκορ με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Η ΑΕΛ έλεγχε το παιχνίδι, με την ομάδα του Νίκου Ανδρονίκου όσο περνούσε ο χρόνος να μην μπορεί να γίνει επικίνδυνη για τα καρέ του Βοζίνια, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το β΄ ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την ΑΕΛ, με τον Παπαφώτη στο 47ο λεπτό με πλασέ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Ο Ερμής δεν τα παράτησε, πάλεψε και κατάφερε να μπει στο παιχνίδι, με το γκολ του Ρουσιά στο 62ο λεπτό.

Οι αλλαγές μετέπειτα, κυρίως αυτές του Ντούσαν Κέρκεζ, βοήθησαν τη Λεμεσιανή ομάδα στο να διαχειριστεί σωστά το προβάδισμα, είχε κάποιες ευκαιρίες για να «σκοτώσει» το παιχνίδι, αλλά το τελευταίο σφύριγμα του Λούκα Σωτηρίου έφερε την ΑΕΛ να παίρνει τη νίκη με 2-1.

Η νίκη αυτή φέρνει την ΑΕΛ στους 18 βαθμούς, να πατάει στην 3η θέση και να περιμένει την εξέλιξη του ντέρμπι του ΓΣΠ μεταξύ ΑΠΟΕΛ – Απόλλων, καθώς και τις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 9ης αγωνιστικής.

Ο Ερμής παραμένει στην 9η θέση με 10 βαθμούς.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΕΛ (Ντ.Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεσέιρα, Μπουνόζα, Σάντος, Κυριάκου, Μεντόγεβιτς, Ριέρα, Παπαφώτης (63΄ Α. Αβραάμ), Τόρες (80΄ Αντωνίου), Ντανίλο, Μπάμπιτς (60΄ Μαίντεβατς)

ΕΡΜΗΣ (Ν.Ανδρονίκου): Καϊκέ, Καραγκούνης, Γαβριήλ, Μέιρα (76΄ Παραγκούλκοφ), Ντίας, Κυριακίδης, Χολντ, Σιντιμπέ, Κονέ, Ρουσιάς (67΄ Κύπρου), Παπαθανασίου (56΄ Βαλλιάνος)

67΄ Κίτρινη κάρτα στον Κυριακίδη

63′  Αλλαγή για ΑΕΛ. Μέσα Αβραάμ έξω Παπαφώτης

62΄ ΓΚΟΛ: Ο Ρουσιάς με σουτ μειώνει σε 2-1

60΄ Αλλαγή για ΑΕΛ. Μέσα Μαΐντεβατς έξω Μπάμπιτς.

47΄ ΓΚΟΛ: Ο Παπαφώτης με πλασέ ανεβάζει τον δείκτη του σκορ.