Πήρε φόρα και δεν σταματάει η Μπράγκα

Η εκ των αντιπάλων της ΑΕΚ στον όμιλο του Europa League, ξεπέρασε το εμπόδιο της Φαμαλικάο με 1-0 και σκαρφάλωσε στην 3η θέση του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στο πορτογαλικό πρωτάθλημα και έκτη σε όλες τις διοργανώσεις πέτυχε η Μπράγκα. Η εκ των αντιπάλων της ΑΕΚ στον όμιλο του Europa League, ξεπέρασε και το εμπόδιο της Φαμαλικάο με 1-0, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής και σκαρφάλωσε στην 3η θέση με 12 βαθμούς, όντας στο -4 από την κορυφή. Οι ηττημένοι γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους και παρέμειναν στους 6 βαθμούς.

Η Μπράγκα είχε την πρώτη ευκαιρία στο 16’ με τον Μεδέιρος, ενώ εννιά λεπτά αργότερα, είχε άλλη μια καλή στιγμή με τον Εσγκάιο. Στο 27’ ήταν η σειρά του Κάστρο να απειλήσει, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας της Φαμαλικάο αντέδρασε σωστά. Στο 38’ οι φιλοξενούμενοι σκόραραν, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης. Μουσράτι και Σεγκέιρα έχασαν άλλες δύο ευκαιρίες για τους γηπεδούχους να ανοίξουν το σκορ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τη Μπράγκα να πιέζει και να χάνει ευκαιρίες με τον Μεδέιρος. Στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, καθώς η Φαμαλικάο έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ριτσιέλι στο 67’. Οι γηπεδούχοι, που ήταν καλύτεροι, εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και άνοιξαν το σκορ στο 76’ με τον Μπρούνο Βιάνα. Στα εναπομείναντα λεπτά, διαχειρίστηκαν σωστά το υπέρ τους σκορ και έφτασαν στη νίκη.