Ψυχρός εκτελεστής ο Βάγκνερ – Έριξε την Ομόνοια στο καναβάτσο!

Η Νέα Σαλαμίνα πήρε μεγάλη νίκη, την πρώτη της με τον Σάββα Δαμιανού στον πάγκο, κόντρα στην Ομόνοια, στο «Αμμόχωστος» επικρατώντας της με 2-1, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Νέο στραβοπάτημα για τους πρασίνους, «χρυσό» τρίποντο για τους ερυθρολεύκους που… ξέφυγαν από την τελευταία θέση. Ντανίλο (9’), Παπουλής (43’) και Βάγκνερ (80’) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχος άρχισε το παιχνίδι, αφού μόλις στο 9ο λεπτό, ο Σιαθάς μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Ντανίλο με ωραίο πλασέ  άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Στο 23’ λίγο έλειψε οι ερυθρόλευκοι να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, αλλά ο Λούφτνερ έβαλε το σώμα του σωτήρια σε σουτ του Οσέι και απομάκρυνε.

Μετά από εκείνο το λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν τα ηνία του ματς, και έχασαν μοναδικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν. Πρώτα, στο 25΄, ο Ντούρις από κοντά έκανε το πλασέ αλλά, ο Βεσελέφοσκι έδιωξε, ενώ στο 28’ ο Τιάγκο, έχασε μοναδική φάση. Ο Βραζιλιάνος, έκανε το πλασέ στην ανυπεράσπιστη εστία των ερυθρολεύκων, ωστόσο, ήταν άστοχο.

Αυτό που δικαιούταν η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ το βρήκε στο 43’ με το πρώτο γκολ του Παπουλή με το τριφύλλι στο στήθος. Ο Ελλαδίτης μεσοεπιθετικός, μέσα από την περιοχή με πλασαριστό σουτ έκανε το 1-1, αποτέλεσα το οποίο «έκλεισε» το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός δεν ήταν το ίδιο… ξέφρενος όπως του α’ μέρους και δεν είχε τις τόσες φάσεις το ματς.

Στο 80’, έπειτα από μια αντεπίθεση, ο πρώτος σκόρερ των ερυθρολεύκων, Βάγκνερ, με σουτ στην κίνηση έπειτα από σέντρα του Οσέι, διαμόρφωσε το τελικό 2-1, δίνοντας την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του και αφήνοντας το τριφύλλι μακριά από τις επιτυχίες.

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ, έχασε τρομερή ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 90+5′ όταν η κεφαλιά του Ντούρις βρήκε στο δοκάρι.

Με αυτό το τρίποντο, η Νέα Σαλαμίνα «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση, έφτασε τους 9 βαθμούς, ενώ η Ομόνοια παρέμεινε στους 16.

Νέα Σαλαμίνα (Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Σιαθάς (46′ Λεμέσιος – 90+3′ Παύλου), Ντανίλο, Βάγκνερ, Οσέι, Νικολάου (58′ Αντρέου), Χριστοφόρου, Τσμοβς (68′ Αντιόλο), Κονφέ, Σανκό (58′ Μπρένο)

Στον πάγκο: Kίσσας, Πικής, Κρεΐν, Τσίκο

Ομόνοια (Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, Γκόμες (83′ Κούσουλος), Γκόμεθ, Παπουλής (83′ Κακουλλής), Ασάντε (76′ Μποτεάκ), Τιάγκο (76′ Τζιωνής), Ντούρις

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90+5′ Κίτρινη στον Λέζιακς.

90+5′ Κεφαλιά του Ντούρις στο δοκάρι.

90+4′ Κίτρινη στον Ντανίλο.

90+3′ Παύλου μέσα, Λεμέσιος έξω.

90+2′ Σουτ του Βάγκνερ, πάνω από τα δοκάρια.

90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

88′ Σουτ του Κακουλλή, διώχνει ο Βεσελόφσκι.

83′ Κακουλλής και Κούσουλος αντί Παπουλή και Γκόμες.

80′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Βάγκνερ με σουτ στην κίνηση έπειτα από σέντρα του Οσέι, δίνει εκ νέου το προβάδισμα στη Νέα Σαλαμίνα.

79′ Κίτρινη στον Οσέι.

76′ Τζιωνής και Μποτεάκ αντικαθιστούν Τιάγκο και Ασάντε.

75′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ, ο Βεσελόφσκι απομάκρυνε σε κόρνερ.

68′ Αντιόλο αντί Τσμοβς.

68′ Κίτρινη στον Ασάντε.

62′ Σέντρα σουτ του Τιάγκο, ο Βεσελόφσκι, διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

58′ Μπρένο και Ανδρέου εντός, εκτός οι Σανκό και Νικολάου.

57′ Κίτρινη στον Χριστοφόρου.

52′ Σουτ του Λέζιακς, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

46′ Λεμέσιος μέσα, Σιαθάς έξω.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

43′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Παπουλής με πλασαριστό σουτ φέρνει το ματς στα ίσα.

35′ Καλό σουτ του Γκόμες, λίγο έξω.

28′ Ακόμα μια τεράστια ευκαιρία για τους πράσινους. Ο Τιάγκο έκαν το πλασέ στη δεξιά πλευρά του Βεσελόφσκι που ήταν αφύλαχτη, όμως, ήταν άστοχος.

25′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Παπουλής έδωσε στον Ντούρις που έκανε εξαιρετική ντρίμπλα και ξέφυγε από δύο παίκτες της Νέας Σαλαμίνας, αλλά, ο Βεσελόφσκι απέκρουσε το πλασέ του Σλοβάκου, από κοντινή απόσταση.

23′ O Oσέι από κοντά έκανε το σουτ, όμως, ο Λούφτνερ, σωτήρια την τελευταία στιγμή, έβαλε το σώμα του και η μπάλα κόντραρε.

9′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Σιαθάς μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα προς τα έξω και ο Ντανίλο με ωραίο πλασέ από το ύψος της περιοχής άνοιξε το σκορ.