ΓΚΕΛΕΣ για Άρη, ΠΑΕΕΚ, νίκη και κορυφή για Οθέλλο! (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)

Με επτά παιχνίδια συνεχίστηκε σήμερα (06/03) η 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β΄ κατηγορίας.

Ο Οθέλλος Αθηαίνου ήταν ο κερδισμένος της ημέρας, αφού εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες βαθμών των Άρη και ΠΑΕΕΚ και “πάτησε” κορυφή, μετά τη δύσκολη νίκη του επί του Διγενή Ύψωνα, ενώ σημαντικές εκτός έδρας νίκες πέτυχαν ο ΑΣΙΛ και η Αναγέννηση και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας.

Θυμίζουμε ότι χθες (05/03), στο ματς που άνοιξε την αυλαία, η Αγία Νάπα επικράτησε με 1-0 της Ομόνοιας Αραδίππου, ενώ η 22 αγωνιστική ολοκληρώνεται την Κυριακή (07/03) με το παιχνίδι ανάμεσα στην Ομόνοια Ψευδά και τον Διγενή Μόρφου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα (και οι σκόρερ) της 22ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 5 Μαρτίου 2021

Ομόνοια Αραδίππου – Αγία Νάπα 0-1 (85΄ Άλαμ)

Σάββατο 6 Μαρτίου 2021

ΑΕΖ Ζακακίου – ΑΣΙΛ Λύσης 0-2 (52΄ Κέκκου, 88΄ Μούσιτς)

Αχυρώνας Λιοπετρίου – Αναγέννηση Δερύνειας 0-1 (54΄ Ευσταθίου)

Αλκή Ορόκλινης – Ακρίτας Χλώρακας 3-2 (13΄ Κατσιατής, 30΄ Ολατούντζι, 70΄ Χαραλάμπους / 21΄ Χριστοδούλου, 86΄ Ζήνωνος)

ΘΟΪ Λακατάμιας – Ονήσιλος Σωτήρας 2-1 (34΄ Κονομής, 88΄ Οκκαρίδης / 81΄ Ντίντακ πέναλτι)

Κόκκινες: 80΄ Κόβατς (ΘΟΪ) – 59΄ Παπαγεωργίου (Ονήσιλος)

Κούρης Ερήμης – ΠΑΕΕΚ Κερύνειας 1-1 (18΄ Κόνορς / 28΄ Kαπαρτής)

Οθέλλος Αθηαίνου – ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα 2-1 (18΄ Αναστασίου, 28΄ Νιόκκας / 32΄ Νεοφύτου)

Π.Ο. Ξυλοτύμπου – Άρης Λεμεσού 0-0

Κυριακή 7 Μαρτίου 2021

15:30 Ομόνοια Ψευδά – Διγενής Μόρφου

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Δεν υπολογίζονται τα παιχνίδια του Σαββάτου 6 Μαρτίου)

18  Ε. Ν. ΘΟΙ ΛΑΚΑΤΑΜΙΑΣ 21 2 6 13 20 40 9

* Ο αγώνας ΑΕΖ Ζακακίου – ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου (12.09.2020) κατακυρώθηκε με τέρματα 4-1 υπέρ του Σωματείου ΑΕΖ Ζακακίου κατόπιν απόφασης της Δικαστικής Επιτροπής.

* Αφαίρεση 3 βαθμών από το Σωματείο ΑΡΗΣ Λεμεσού, κατόπιν απόφασης της Δικαστικής Επιτροπής ημερομηνίας 19.11.2020.

* Αφαίρεση 3 βαθμών από το Σωματείο Ε.Ν.ΘΟΙ Λακατάμιας, κατόπιν απόφασης της Πρωτοβάθμιας Επιτροπής Κριτηρίων ημερομηνίας 24.12.2020.

* Αφαίρεση 3 βαθμών από το Σωματείο Ε.Ν.Υ.ΔΙΓΕΝΗΣ Ύψωνα, κατόπιν απόφασης της Πρωτοβάθμιας Επιτροπής Κριτηρίων ημερομηνίας 24.12.2020.

Αναλυτικά η επίσημη ενημέρωση από την ΚΟΠ για τα ματς του Σαββάτου (06/03):

«Συνεχίζεται ο έντονος συναγωνισμός στο Πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας μετά και από την ολοκλήρωση των σημερινών αναμετρήσεων της 22ης αγωνιστικής.

Η πρώτη τετράδα της βαθμολογίας: Οθέλλος 42, Αγία Νάπα 41, ΠΑΕΕΚ 40, Άρης 40.

Στην Αθηαίνου ο Οθέλλος νίκησε με 2-1 την ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα. Στο 16ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Ραφαήλ Αναστασίου και στο 28ο λεπτό ο Ανδρέας Νιόκκα πέτυχε το 2-0. Η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε στο 32ο λεπτό με τον Γιώργο Νεοφύτου.

Στην Ερήμη Κούρης και ΠΑΕΕΚ αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1. Οι γηεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Κόνορ και στο 28ο λεπτό ο Καπαρτής ισοφάρισε για την ΠΑΕΕΚ.

Στην Ξυλοτύμπου η τοπική ομάδα αναδείχτηκε ισόπαλη 0-0 με τον Άρη.

Η αυλαία της αγωνιστικής άνοιξε χθες με το νικηφόρο εκτός έδρας 1-0 της Αγίας Νάπα έφτασε επί της Ομόνοιας Αραδίππου.

Κυριακή 7 Μαρτίου (15:30)
Ομόνοια Ψευδά – Διγενής Ακρίτας Μόρφου».

The post ΓΚΕΛΕΣ για Άρη, ΠΑΕΕΚ, νίκη και κορυφή για Οθέλλο! (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ) appeared first on Thema Sports.

Έπεσε από τον δεύτερο όροφο οικίας 56χρονος - Κρίσιμα στο Νοσοκομείο

Χειροπέδες σε 31χρονο για έκρηξη σε υποστατικό στον Πρωταρά

Πασχαλινά αυγά από «χρυσάφι» - Γιατί ανεβαίνουν οι τιμές του κακάο; Οι λόγοι, το ποσοστό και η νόσος του μαύρου λοβού

Δρόμος Πάφου-Πόλης: Έμεινε στα χαρτιά η ολοκλήρωση της Α’ φάσης λόγω καθυστερήσεων - Εν αναμονή αποφάσεων

Εκλογές 2024: Τα μηνύματα του εκλογικού σώματος και η χαλαρή ψήφος

Χάρης Βαρθακούρης: «Απέρριπτα όλους τους στίχους που έφερνε ο πατέρας μου»

LIVE: Η Τεχεράνη δεν σχεδιάζει άμεσα αντίποινα εναντίον του Ισραήλ

Νέος συναγερμός σήμανε σε ολόκληρη τη Μέση Ανατολή, μετά τις αναφορές αμερικανικών ΜΜΕ για επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν με πυραύλους. Το ThemaOnline σας μεταφέρει τις εξελίξεις