Αλητείες στο ταρτάν, λύτρωση στο 90'+5' και διπλό στο χορτάρι...

Ο ΑΠΟΕΛ... απέδρασε από το Τσίρειο νικώντας τον Απόλλωνα με 1-0 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Μαρκίνιος στο 90'+5'. Τα έκτροπα στο α' ημίχρονο που οδήγησαν στην 15λεπτη διακοπή στιγμάτισαν την αναμέτρηση στο Τσίρειο.

Στο α' ημίχρονο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που πίεσε περισσότερο για το γκολ δημιουργώντας ευκαιρίες κυρίως από στημένες φάσεις, με τους γαλάζιους της Λεμεσού να έχουν την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους.

Οι γαλαζοκίτρινοι της πρωτεύουσας επιδίωξαν να πιέσουν ψηλά με στόχο να δημιουργήσουν φάσεις με το στοιχείο του αιφνιδιασμού. Ο Ντάλσιο στο στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους σημάδεψε το δοκάρι στην σημαντικότερη φάση για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο 45λεπτο που στιγματίστηκε στιγματίστηκε από 15λεπτη διακοπή λόγω επεισοδίων στο 23' του ματς.