Είναι σε συνεργασία με τις εθελοντικές οργανώσεις που μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τις προκλήσεις, είπε το βράδυ της Παρασκευής (20/10) ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Νίκος Χριστοδουλίδης.
Σε δηλώσεις του στους δημοσιογράφους, προσερχόμενος σε εκδήλωση του Συμβουλίου Κοινοτικού Εθελοντισμού Χλώρακας, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είπε ότι «είμαστε εδώ, μαζί με την Υφυπουργό Πρόνοιας, ακριβώς, για να στηρίξουμε τον εθελοντισμό. Θέλω να συγχαρώ για την εξαιρετική δουλειά που γίνεται.
Η Πολιτεία από μόνη της δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις της. Είναι σε συνεργασία με εθελοντικά Σώματα, εθελοντικές ομάδες, που μπορούμε να αντιμετωπίσουμε προκλήσεις που έχουμε, ειδικότερα όταν αφορούν την τρίτη ηλικία στη χώρα μας. Είναι στην τρίτη ηλικία που οφείλουμε πάρα πολλά.
Και από δικής μας πλευράς έχουμε λάβει απόφαση στο Υπουργικό Συμβούλιο να προχωρήσουμε στην εκπόνηση στρατηγικής για την τρίτη ηλικία, γιατί βλέπουμε ότι υπάρχουν κενά και θα πρέπει να κάνουμε και εμείς περισσότερα ως Πολιτεία, πάντα σε συνεργασία με όλους τους συμπατριώτες μας, τους συμπολίτες μας που μέσα από το υστέρημα του χρόνου τους εργάζονται και δείχνουν πραγματικά το ενδιαφέρον τους».
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ:
• «Έσβησε» κατάδικος των Κεντρικών Φυλακών - Εν αναμονή της νεκροτομής επί της σορού του
• Ανείπωτη θλίψη - «Έφυγε» η μικρή Έλενα Νικολάου - Η συγκινητική παράκληση της οικογένειας
• Συγκινεί η Ιλάειρα Ζήση: Η φωτογραφία της κόρης της και το μήνυμα όλο νόημα
Ακολουθήστε το Tothemaonline.com στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις