O Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Νίκος Χριστοδουλίδης δέχθηκε σήμερα, στο Προεδρικό Μέγαρο, τον Αναπληρωτή Πρωθυπουργό της Αγίας Έδρας, Αρχιεπίσκοπο Edgar Peña Parra.
Κατά τη συνάντηση, συζητήθηκε η κρίση στη Μέση Ανατολή και η κατάσταση στην ευρύτερη περιοχή.
Ο Πρόεδρος Χριστοδουλίδης αναφέρθηκε στη μεταναστευτική πίεση που δέχεται η Κυπριακή Δημοκρατία από Σύριους πρόσφυγες που έρχονται από τον Λίβανο, ενώ ενημέρωσε τους συνομιλητές του για την πρωτοβουλία της Κυπριακής Δημοκρατίας για μεταφορά ανθρωπιστικής βοήθειας προς τον παλαιστινιακό λαό.
Ο Αρχιεπίσκοπος Parra μετέφερε τους χαιρετισμούς του Ποντίφηκα προς τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας και αναφέρθηκε στους ισχυρούς δεσμούς του Κράτους του Βατικανού με την Κυπριακή Δημοκρατία.
Ο Αρχιεπίσκοπος Parra συνοδευόταν από τον Αρχιεπίσκοπο Giovanni Pietro Dal Toso, Νούντσιος (Πρέσβης) της Αγίας Έδρας στην Κυπριακή Δημοκρατία, με έδρα το Αμμάν και τον Επιτετραμμένο της Αγίας Έδρας στη Λευκωσία, Mons. Mauro Lalli.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ:
• «Έσβησε» κατάδικος των Κεντρικών Φυλακών - Εν αναμονή της νεκροτομής επί της σορού του
• Ανείπωτη θλίψη - «Έφυγε» η μικρή Έλενα Νικολάου - Η συγκινητική παράκληση της οικογένειας
• Συγκινεί η Ιλάειρα Ζήση: Η φωτογραφία της κόρης της και το μήνυμα όλο νόημα
Ακολουθήστε το Tothemaonline.com στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις