Ζωτικά θέματα που άπτονται του νευραλγικού τομέα της υγείας και του χαρτοφυλακίου της τέθηκαν στο επίκεντρο της συνάντησης που είχαν η Ευρωπαία Επίτροπος Στέλλα Κυριακίδου με την Πρόεδρο του ΔΗΣΥ Αννίτα Δημητρίου.
Σε ανακοίνωση του ΔΗΣΥ αναφέρεται ότι καλωσορίζοντας την Ευρωπαία Επίτροπο, στα γραφεία του Δημοκρατικού Συναγερμού, η κ. Δημητρίου αναφέρθηκε στο πολυσχιδές και σημαντικό έργο που επιτελεί, επισημαίνοντας παράλληλα τον ουσιαστικό ρόλο που διαδραματίζει για τους πολίτες στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή.
Κατά τη διάρκεια της συνάντησης η κ. Κυριακίδου ενημέρωσε ενδελεχώς την Πρόεδρο του ΔΗΣΥ για τη σημασία που αποδίδει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή στην οικοδόμηση μιας ισχυρής Ευρωπαϊκής Ένωσης Υγείας, μέσα από την οποία εκπονούνται ολιστικές πολιτικές για τη συλλογική αντιμετώπιση υγειονομικών κρίσεων, την πρόσβαση σε ιατρικά εφόδια οικονομικά προσιτά και καινοτόμα, τη βελτίωση της πρόληψης και θεραπείας σοβαρών και χρόνιων ασθενειών όπως ο καρκίνος.
Μεταξύ άλλων συζητήθηκαν η μεταρρύθμιση της φαρμακευτικής στρατηγικής, η ψηφιοποίηση της Υγείας, καθώς και η πρώτη ολιστική προσέγγιση της ψυχικής υγείας στην Ευρώπη.
ΑΠΟ ΚΥΠΕ
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ:
• «Έσβησε» κατάδικος των Κεντρικών Φυλακών - Εν αναμονή της νεκροτομής επί της σορού του
• Ανείπωτη θλίψη - «Έφυγε» η μικρή Έλενα Νικολάου - Η συγκινητική παράκληση της οικογένειας
• Συγκινεί η Ιλάειρα Ζήση: Η φωτογραφία της κόρης της και το μήνυμα όλο νόημα
Ακολουθήστε το Tothemaonline.com στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις