Προσηλωμένος στην εξυπηρέτηση των συμφερόντων του συνόλου των δημοτών της Λεμεσού δηλώνει ο Δήμος Λεμεσού, ο οποίος προβαίνει στις δέουσες ενέργειες για αυθαίρετη κατασκευή σε δημοτικό του τεμάχιο, παρά την οδό Αιόλου.
Σε ανακοίνωση του, με αφορμή σημερινό δημοσίευμα της εφημερίδας Πολίτης, με τίτλο «Η ΕΜΕΛ κτίζει αυθαίρετα σε γη του Δήμου», ο Δήμος Λεμεσού διευκρινίζει το συγκεκριμένο τεμάχιο, το οποίο αποτελεί μέρος του χώρου που παλιότερα λειτουργούσε η λαϊκή αγορά κάθε Σάββατο, αποτελεί δημοτική περιουσία, η οποία αποκτήθηκε από τον Δήμο μετά από απαλλοτρίωση και με σκοπό τη δημιουργία πολιτιστικών και κοινωνικών υποδομών.
Πρόσφατα, προσθέτει, διαπιστώθηκε πως αυθαίρετα, ιδιωτική εταιρεία έχει προχωρήσει, εντός της δημοτικής περιουσίας, στην έναρξη κατασκευής ισόγειου κτιρίου εμβαδού περί τα 300 τετραγωνικά μέτρα.
«Πρόκειται για μία παράνομη ενέργεια, χωρίς καμία άδεια ή/και συγκατάθεση ή/και συμφωνία από το Δήμο και χωρίς να τηρηθούν οποιεσδήποτε νόμιμες διαδικασίες αδειοδότησης», συμπληρώνει η ανακοίνωση.
Ο Δήμος Λεμεσού υπογραμμίζει πως παραμένει προσηλωμένος στην εξυπηρέτηση των συμφερόντων του συνόλου των δημοτών της Λεμεσού και στο πλαίσιο αυτό προβαίνει στις δέουσες ενέργειες για τα πιο πάνω.
ΑΠΟ ΚΥΠΕ
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ:
• Έχετε τροχόσπιτο ή σκηνή και ψάχνετε κάμπιγκ; Δείτε πόσο κοστίζει και τη διαθεσιμότητα στα ορεινά
• Ξάφρισε πολυκατάστημα στην Πάφο – «Έκαναν φτερά» πάνω από 38 χιλιάδες ευρώ - Χειροπέδες σε 45χρονη
• Αυτός ο τραγουδιστής πήρε 500 χιλιάδες ευρώ για είκοσι λεπτά στη Μύκονο
Ακολουθήστε το Tothemaonline.com στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις