Η δημοσιογράφος Μανιάνα Καλογεράκη ανέλαβε καθήκοντα εκπροσώπου Τύπου της Προέδρου της Βουλής των Αντιπροσώπων, κας Αννίτας Δημητρίου.
Η Μανιάνα Καλογεράκη γεννήθηκε στο Ηράκλειο Κρήτης το 1976. Είναι απόφοιτος του Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Μιλάει αγγλικά, γαλλικά και τουρκικά. Από το 1999 που εργάζεται στα ΜΜΕ, κάλυψε δεκάδες πολιτικά και διεθνή γεγονότα, τόσο στην Κύπρο, όσο και στην Ελλάδα.
Τα τελευταία χρόνια, η κα Καλογεράκη διετέλεσε ανταποκρίτρια της ΕΡΤ και του Αθηναϊκού Πρακτορείου Ειδήσεων, στην Κύπρο.
Τον Μάιο του 2022, σε ειδική εκδήλωση στο Ζάππειο Μέγαρο και στην παρουσία της Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας, Κατερίνας Σακελλαροπούλου, έλαβε τιμητική διάκριση από το Ίδρυμα Προαγωγής Δημοσιογραφίας Αθανασίου Μπότση για τα οδοιπορικά της στην περίκλειστη περιοχή των Βαρωσίων και την δημοσιογραφική ανάδειξη των θεμάτων του Κυπριακού Ελληνισμού.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ:
• «Έσβησε» κατάδικος των Κεντρικών Φυλακών - Εν αναμονή της νεκροτομής επί της σορού του
• Ανείπωτη θλίψη - «Έφυγε» η μικρή Έλενα Νικολάου - Η συγκινητική παράκληση της οικογένειας
• Συγκινεί η Ιλάειρα Ζήση: Η φωτογραφία της κόρης της και το μήνυμα όλο νόημα
Ακολουθήστε το Tothemaonline.com στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις