UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 0-3 (12-25, 09-25, 09-25)

O Property Gallery Aπόλλων με «αέρα» κορυφής πήρε την Τρίτη 19 Ιανουαρίου 2021 αυτό που ήθελε στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου κερδίζοντας το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 0-3 σετ για την 12η αγωνιστική στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Γυναικών.

Οι «γαλάζιες» στο ντεμπούτο της Βενεζουελάνας ακραίας Perez  έκαναν γερό ροτέϊσιον και  επιβλήθηκαν άνετα σε μια ώρα απέναντι στο UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου που προσπάθησε για άλλο ένα αγώνα.

Ο Property Gallery Απόλλων  εξασφάλισε από την αρχή διαφορά ασφαλείας στο πρώτο σετ 02-07 και 07-18 για να κλείσει το σετ με 12-25 σε 21’.

Στο δεύτερο σετ οι «γαλάζιες» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο διαμορφώνοντας το 08-15 για να κερδίσει 09-25 γράφοντας το 0-2 σετ. Σε αυτό το σετ οι κ. Ζυμαράκης (UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου) και Γιαπάνης (Property Gallery Απόλλων) χρησιμοποίησαν πολύ τις παίκτριες του πάγκου.

O Property Gallery Απόλλων μπήκε αποφασιστικά και στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 01-05. H Λεμεσιανή ομάδα διαμόρφωσε το 06-15. Οι παίκτριες του Γ. Γιαπάνη έκαναν το 08-21 και κέρδισαν με 09-25 σε 20′.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ (Δ. ΖΥΜΑΡΑΚΗΣ): Ε. Ζυμαράκη, , Αντωνίου, Χαραλάμπους, Ευσταθίου, Μιχαήλ,Λίμπερο: Παπαδοπούλου. – Αλλαγές: Κάρυου, Λουκά, Καϊκκή, Χρίστου.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Ιορδάνους, Ventura, Lavruk, Perez, Κωνσταντίνου – Λίμπερο 1: Χριστοφόρου, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Αλλαγές: Λάμπρου, Σιμανόφσκι, Ευσταθίου, Συμεού, Λεύκυου.

Δύσκολη αλλά υπερπολύτιμη νίκη

Robo Markets ΑΕΛ – LEMESOS VOLLEYBALL 3-0 (25-19, 25-21, 25-17)

Δύσκολη αλλά υπερπολύτιμη νίκη που την κρατά στην κορυφή ισόβαθμη με τον Property Gallery Απόλλων πέτυχε η Robo Markets ΑΕΛ. Στο «μίνι» Λεμεσιανό ντέρμπι που έγινε την Τρίτη 19 Ιανουαρίου στο Αθλητικό Κέντρο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» κέρδισε την αξιόμαχη και ισάξια σε σημεία του αγώνα Lemesos Volleyball με 3-0 σετ.

Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός με την Robo Markets ΑΕΛ να επιβάλλεται λόγω ποιότητας και επειδή η ομάδα της Lemesos Volleyball έχανε την επαφή με το σκορ στο τέλος. Η ομάδα του Α. Σπύρου έδειξε ξαιρετικά στοιχεία βάζοντας πολύ δύσκολα στις «γαλαζοκίτρινες».

H Robo Markets ΑΕΛ ξέφυγε 11-05 στο πρώτο σετ, αλλά οι «ροζ» μείωσαν 12-09. Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός με τη Lemesos Volleyball να ισοφαρίζει 17-17. Οι «γαλαζοκίτρινες» κατάφεραν να ξεφύγουν με 4 πόντους 21-17 για να επιβληθούν δύσκολα με 25-19 σε 27’ γράφοντας το 1-0 σετ.

Οι «γαλαζοκίτρινες» μπήκαν υποψιασμένες  στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν 09-04. Οι «ροζ» όμως μείωσαν ξανά στους τρεις 11-08 αλλα πρόσκαιρα αφού η Robo Markets ΑΕΛ ξέφυγε 14-09.  Η ομάδα του Α. Σπύρου με τη φιλοσοφία των αλλαγών μείωσε στον πόντο 18-17 κάνοντας ντέρμπι το σετ. Οι «γαλαζοκίτρινες» όμως κατάφεραν να ξεπεράσουν  τις δυσκολίες και να αυξήσουν σε 23-18 κερδίζοντας τελικά με 25-21 σε  25’ γράφοντας το 2-0 σετ.

Αμφίρροπο ήταν το τρίτο σετ στα αρχικ΄σα του στάδια με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 06-06. Η Lemesos Volleyball έμεινε κοντά μέχρι το 14-12, αλλά οι παίκτριες του Στ. Μασιά με ξέσπασμα διαρκεείας καθάρισαν το σετ αφού εξασφάλισαν διαφορά επτά πόντων 22-15 για να κερδίσουν τελικά με 25-17 σε 25’ και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Κατσουνωτού, Stedile, Πεχλιβάνη, Παύλου, Da Silva, Σπύρου – Λίμπερο: Στ. Κωνσταντίνου – Αλλαγές: Gryban -Στεφανίδη.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α.ΣΠΥΡΟΥ): Ε. Μιχαήλ, Σίσκου, Summer, Kωνσταντινίδου, Bojianu B., Αzevedo.  – Λίμπερο 1: Α. Μιχαήλ, Λίμπερο 2: Καραολή – Αλλαγές: Βοjianu R., Κωνσταντοπούλου, Λάσπου, Σιδερά.

Σπουδαίο δίπλο στο προσφυγικό ντέρμπι

AΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ  0-3 (19-25,19-25, 20-25)

Σπουδαίο διπλό στο προσφυγικό ντέρμπι πέτυχε την Τρίτη 19 Ιανουαρίου 2021 η Ολυμπιάδα Ν. Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής κέρδισε την Ανόρθωση στο Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως με 0-3 σετ σε 74’.

Με τη νίκη της η ομάδα του Γ. Νικολάκη διεκδικεί ακόμα καλύτερο πλασάρισμα από την 3η θέση στο τέλος της κανονικής διάρκειας. Η Ανόρθωσις έχασε την ευκαιρία να μειώσει τις αποστάσεις από την κορυφή και πρώτιστα από την αντίπαλό της ενώ μένει στην 4η θέση.

To ντέρμπι στα αρχικά στάδια δικαίωσε τις προσδοκίες με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία 08-07 (Ανόρθωσις), 08-09 (Ολυμπιάδα). Στα μέσα του σετ η Ολυμπιάδα επιβλήθηκε, έκανε το +5 15-20 που ήταν καθοριστικό για την έκβαση του σετ το οποίο εξασφάλισε με 19-25 σε 22’. Το 0-1 για την ομάδα της Νεάπολης ήταν γεγονός.

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία και στην έναρξη του δεύτερου σετ . Η Ολυμπιάδα όμως βρήκε ξανά τον τρόπο να ξεφύγει με τέσσερις 08-12 σε καθοριστικό σημείο. Η Ανόρθωσις όμως ήταν μέσα στο σετ και μείωσε στους 2 12-14 με τον κόουτς Γ. Νικολάκη να καλεί σε τάϊμ – άουτ.

Η Ολυμπιάδα δεν πανικοβλήθηκε και πήρε ξανά τα ηνία του σετ 17-22  για να επιβληθεί εκ νέου 19-25 σε 26’ εξασφαλίζοντας «αέρα» δυο σετ.

Πραγματικό ντέρμπι έγινε στο τρίτο σετ. Η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 02-05, αλλά η Ανόρθωσις είχε θέληση να πάρει το σετ και είχε σχεδόν πάντα το προβάδισμα μέχρι το 17-16. Απ’ εκεί και πέρα η ομάδα του Γ. Νικολάκη πήρε «μαξιλαράκι» τριών πόντων 17-20, αλλά η «Μεγάλη Κυρία» μείωσε εκ νέου σε 19-20. Η Ολυμπιάδα όμως κράτησε, πήρε το σετ με 20-25 και τον αγώνα με σπουδαίο τρίποντο 0-3 σετ σε 26’

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (AL. BOSCOVIC): Βασιλείου, Caetano, Ριαλά, Χαραλάμπους, Ιωάννου, Ζεμπύλα – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Βratunhina.

OΛΥΜΠΙΑΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ):Πέτρου, Mudrytskaya, Cudworth, Μανίταρου, Λεωνίδου, Ηudima. – Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Donchuk.