«Αγκάλιασε» τον τίτλο η Ομόνοια, πάλι ανατροπή και νίκη για Αναγέννηση

Η Ομόνοια κέρδισε τη Δευτέρα 01 Μαρτίου 2021 τον Green Air Παφιακό στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ –ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» με 3-0 σετ στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής, 3ης του Ομίλου 1-5.

Με 51 βαθμούς και 18 νίκες σε 18 αγώνες οι «πράσινοι» βρίσκονται «αγκαλιά» με τον τίτλο αφού 8 αγωνιστικές πριν το τέλος δημιούργησαν διαφορά 11 βαθμών από Ανόρθωση και Green Air Παφιακό.

Ο Green Air Παφιακός μετά την ήττα μάλλον έχασε και τις τελευταίες ελπίδες του για τον τίτλο.

Το ντέρμπι είχε όλα τα χαρακτηριστικά στο πρώτο σετ αφού το καλό ξεκίνημα της παφιακής ομάδας, γνώρισε την αντίδραση της Ομόνοιας 13-11.

Ο Green Air Παφιακός ήταν μέσα στο σετ μέχρι το 15-14. Απ’ εκεί και πέρα, οι «πράσινοι» πήραν τα ηνία και έγραψαν το 22-17 και ολοκλήρωσαν κατακτώντας το σετ με 25-21 σε 21’.

Η Ομόνοια μπήκε εξαιρετικά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με ντάμπλ –σκορ 08-04.Η ομάδα του Σ. Σάββα συνέχισε στο ίδιο ρυθμό για να διαμορφωθεί το 11-06. Η ομάδα της Πάφου με αντεπίθεση ισοφάρισε 14-14 με την Ομόνοια άμεσα να βρεθεί στο +2 16-14.

Στο ίδιο μοτίβο με το πρώτο κύλησε και το δεύτερο σετ με τους «πράσινους» να ξεφεύγουν με έξι πόντους 23-17 για να κερδίσουν 25-21 σε 24’ και έβαλαν βάσεις νίκης με το 2-0 σετ.

Η Ομόνοια διατήρησε τον έλεγχο από τα αρχικά στάδια του τρίτου σετ και μετά το αρχικό 05-04 ολοένα και αύξανε τη διαφορά για να δημιουγήσει ντάμπλ – σκορ 12-06 και λίγο αργότερα να αυξήσει σε 18-12 και έγινε το «αφεντικό» του σετ.

Η Ομόνοια «καθάρισε» το σετ με 25-18 σε 22’ και «έγραψε» το 3-0 εξασφαλίζοντας τη νίκη – μισό τίτλο.

Τα σετ: 25-21, 25-21, 25-18.

Πάλι ανατροπή και νίκη για Αναγέννηση

Με ανατροπή πήρε τη νίκη και τους δυο βαθμούς η Αναγέννηση Δερύνειας τη Δευτέρα 01 Μαρτίου στο πλαίσιο της 21ης, 3ης του Ομίλου 1-5.

Η Αναγέννηση επικράτησε στο ντέρμπι των Κοκκινοχωριών της Ε.Ν.Π. στην Αίθουσα του Δήμου Παραλιμνίου με 2-3 σετ. Με αυτή τη νίκη, η Αναγέννηση ανέβηκε στους 33 βαθμούς. Η Ε.Ν.Π που προηγήθηκε 2-0 σετ, έχασε όμως και βρίσκεται στην 5η με 24.

Το ντέρμπι των Κοκκινοχωριών ήταν ισοδύναμο στο πρώτο σετ με την Αναγέννηση να προσπαθεί να επιβληθεί διατηρώντας μικρή διαφορά δυο πόντων 06-08.

Οι «βυσσινί» όμως είχαν τον τρόπο να προηγηθούν 15-12. Η ομάδα της Ένωσης ήταν πολύ καλή στο στάδιο αυτό και έκτισε διαφορά επτά πόντων 23-16. Η Ε.Ν.Π. κέρδισε 25-18 σε 23’ και προηγήθηκε 1-0 σετ.

Η Αναγέννηση Δερύνειας εκμεταλλεύτηκε πλήρως τα λάθη της Ένωσης και βρέθηκε στο +4 στην έναρξη του δεύτερου σετ 03-07. Η ομάδα της Δερύνειας είχε λύσεις και με το μπλοκ για το 05-11. Η Ε.Ν.Π. όμως βρήκε τις λύσεις και βρέθηκε σε «απόσταση βολής» από την Αναγέννηση 14-16.

Η Ένωση βελτιώθηκε αφάνταστα καταφέρνοντας να ανατρέψει τα δεδομένα για το 21-17 και να επικρατεί σε 25’ 25-19 για το 2-0.

Στο τρίτο σετ η Ε.Ν.Π. πάλι μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με βραχεία κεφαλή, όμως η Αναγέννηση προηγήθηκε 14-16 για να κερδίσει τελικά 23-25 σε 28’ μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Η Αναγέννηση ήταν καλύτερη στο τέταρτο σετ και κατάφερε από τα πρώτα στάδια να το ελέγξει. Οι «πράσινοι» πήραν διαφορά ασφαλείας 09-14 και στη συνέχεια 12-18.

Η αλλαγή πασαδόρου με τον κ. Ρομελιώτη να αλλάζει τον πασαδόρο Πιερή Στέκα με τον νεαρό Κωνσταντίνο Γεωργίου (ήταν βασικός) βοήθησε την Ένωση. Ωστόσο, η Αναγέννηση κράτησε κερδίζοντας 19-25 σε 26’ ισοφαρίζοντας τον αγώνα.

Οι δυο ομάδες προσπάθησαν να επιβληθούν στο τάϊ – μπρέικ με την Αναγέννηση να προηγείται με +3 05-08 αλλά η Ε.Ν.Π. μείωσε στον πόντο 07-08.

Η ομάδα του Γ. Μέλκα κατάφερε να διατηρείται στο προβάδισμα, αλλά η Έ.Ν.Π. πήρε με το σειρά της το προβάδισμα 11-10.

Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς, με την Αναγέννηση να κερδίζει με τον Δημήτρη Αποστόλου να τελειώνει τη φάση για το 13-15 σε 19’.

Τα σετ: 25-18, 25-19, 23-25, 19-25, 13-15.

Πηγή: Κ.Ο.ΠΕ.

The post «Αγκάλιασε» τον τίτλο η Ομόνοια, πάλι ανατροπή και νίκη για Αναγέννηση appeared first on Thema Sports.

Πλαστικές σακούλες: Πού πήγαν τελικά τα λεφτά από τα 6 σεντς των πωλήσεων  - Γιατί καταργήθηκαν και ποιο το παράδοξο

Συγκλονιστικές εικόνες - Οδού: Τα σημεία όπου έσωσαν εθελοντές από την φονική πυρκαγιά το 2021 - Αποκάλυψη στο «Τ»

Θετικά νέα για την ανεργία στην Κύπρο: Η μείωση του ποσοστού και οι τομείς - Πίνακες

Επεισοδιακή καταδίωξη: Χειροπέδες σε 26χρονο καταζητούμενο και 32χρονο παράνομο μετανάστη - Βρήκαν και ναρκωτικά στο όχημα

Ζημιές σε κλειστά γήπεδα: Βλέπουν οπαδικά κίνητρα οι ανακριτές - Στο μικροσκόπιο κλειστά κυκλώματα

Εντατικές έρευνες διεξάγει η Αστυνομία για εντοπισμό των κουκουλοφόρων που βανδάλισαν το βράδυ της Πέμπτης τα κλειστά γήπεδα του Απόλλωνα και της ΑΕΛ, στην οδό Γιώργου Θυρώτου, στη Λεμεσό, καθώς και σταθμευμένα οχήματα.