Δραματική πρόκριση για Μπιλμπάο και Βάσκικος τελικός (ΒΙΝΤΕΟ)

COPA DEL REY-ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ

ΓΡΑΝΑΔΑ-ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: 2-1 (0-1)

Γήπεδο: Νουέβο λος Κάρμενες

Γλυκιά ήττα για την Μπιλμπάο, που έχασε με 2-1 από τη Γρανάδα αλλά στο πρώτο ματς είχε νικήσει με 1-0 στο «Σαν Μαμές». Έτσι η Αθλέτικ πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου μετά από 8 χρόνια, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σοσιεδάδ στον πρώτο βασκικό τελικό της ιστορίας.

Στο 23ο λεπτό ο Σίλβα έσωσε μετά λάθος γύρισμα του Ντίαθ και στο 28’ η Μπιλμπάο απείλησε ξανά με σουτ του Σαν Χοσέ που πέρασε μόλις έξω. Στο επόμενο λεπτό, ο Γκαρσία αστόχησε από ιδανικό σημείο, ενώ στο 45+1’ μετά από κόρνερ ο Ερέρα έβαλε την προβολή αλλά ο Ουίλιαμς έσωσε στη γραμμή.

Η Γρανάδα μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 48ο λεπτό μετά από σέντρα του Ματσίς από αριστερά, ο Κάρλος Φερνάντεθ έκανε το 1-0 με κεφαλιά.

Στο 57ο λεπτό το σουτ του Ερέρα πέρασε λίγο έξω, όπως κι εκείνο του Νέβα στο 65’ και στο 76’ μετά από κόρνερ του Ματσίς, ο Χερμάν Σάντσεθ με κεφαλιά έκανε το 2-0. Ωστόσο στο 82ο λεπτό, ο Γιούρι πάτησες περιοχή από αριστερά και μα διαγώνιο σουτ από δύσκολη γωνία, έκανε το 2-1.

ΓΡΑΝΑΔΑ: ΡουίΣίλβα, Φουλκιέ (85’ Φέντε Βίκο), ΒίκτορΝτίαθ, Ντουάρτε, ΧερμάνΣάντσεθ, Γκοναλόν, Νέβα (85’ Αντονίν), Ερέρα (61’ Ετεκί), Ματσίς, Φερνάντεθ, Πουέρτας.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Κάπα (61’ Κόρδοβα), Γεράι, Νούνιεθ, Μαρτίνεθ, Γιούρι, Βέσγα, Σαν Χοσέ (79’ Αντούριθ), Μουνιαΐν (90+1′ Σάνσετ), Ραούλ Γκαρσία, Ουίλιαμς

• Χριστίνα Παυλίδου: Ραγίζει καρδιές η ανάρτηση της για τη μητέρα της

Το Ισραήλ ετοιμάζεται για επίθεση στο Ιράν τις επόμενες ώρες - Διάγγελμα Νετανιάχου

Εντός των επόμενων ωρών αναμένεται η επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν.